Επιβλητικός ο Χολαργός, 88-72 την ΑΕΚ

Written by  Μάι 22, 2019

Ο Χολαργός πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση επικράτησε με 88-72 της ΑΕΚ, έκανε το 1-1 στη σειρά και το εισιτήριο για τον ημιτελικό με αντίπαλο τον Προμηθέα θα κριθεί πλέον στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ.

Ο Χολαργός μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά, προηγήθηκε στο τέταρτο λεπτό με 9-2, ενώ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν στο 13-4 για να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο μπροστά με 24-13. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η ομάδα του Χολαργού κατάφερε στο 12’ να προηγηθεί με +18 (31-13), τρέχοντας σερί 7-0 δείχνοντας πως σε αυτή την αναμέτρηση θα είναι το αφεντικό. Η ΑΕΚ στη συνέχεια κατάφερε να ισορροπήσει, όμως αυτό που έδειξε ο πίνακας στο ημίχρονο ήταν απλά η μείωση του σκορ σε 45-32.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε ο δικέφαλος να επιβάλει τον ρυθμό του, αφού η περιφέρεια του Χολαργού είχε πάρει φωτιά με αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς και να κλείνει στο +19 (72-53) με το τέλος της περιόδου. Η ομάδα του Χολαργού στην τέταρτη περίοδο συνέχισε να βρίσκει εύκολη επαφή με το καλάθι της ΑΕΚ με αποτέλεσμα να φτάσει άνετα στο τελικό 88-72 κάνοντας το 1-1 στη σειρά.

Πρώτοι σκόρερ για τον Χολαργό οι Τάλτον και Χόκινς με 18 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ ο Χάντερ σημείωσε 15.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 45-32, 72-53, 88-72