Μεγάλο «διπλό» στη Ρόδο με τρίποντο στην εκπνοή το Λαύριο

Written by  Οκτ 12, 2019

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Γουότσον, το Λαύριο Megabolt πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 74-73 επί του Κολοσσού H Hotels και μαζί «ζευγάρωσε» τα θετικά αποτελέσματα μακριά από την έδρα του στην φετινή διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα 7-12 στο 4’ και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν, κατάφεραν να φτάσουν έπειτα από ένα χορταστικό πρώτο δεκάλεπτο να προηγούνται με 23-28.

Ίδια και η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν το Λαύριο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-35), αλλά ο Κολοσσός απάντησε με σερί 10-2 και μείωσε στο καλάθι, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 43-44.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε πιο καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε γρήγορα προβάδισμα με 52-46 και φάνηκε να αναλαμβάνει τον έλεγχο, αλλά και πάλι το Λαύριο απάντησε άμεσα, μείωσε και πέρασε ξανά μπροστά με 57-59 στο τέλος της περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, για να φτάσουμε στην τελευταία επίθεση, όταν με το σκορ στο 73-71 υπέρ των γηπεδούχων, ο Γουότσον ευστόχησε σε τρίποντο στα 3,3’’ πριν τη λήξη και χάρισε το δεύτερο φετινό «διπλό» στην ομάδα του με 73-74.

Ο Κουέντον Ντεκόζι σημείωσε 17 πόντους για τους νικητές, με τον Γκλιν Γουότσον να έχει 13 πόντους και τον Ντέβιν Ντέηβις 11 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Για τον Κολοσσό, ο Ντόνοβαν Τζάκσον είχε 18 πόντους και ο Ντάνι Αγκμπελέσε σημείωσε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 43-44, 57-59, 73-74

Φωτό: esake