Ιστορική πρώτη νίκη με ωραίο μπάσκετ για την Λάρισα

Written by  Οκτ 13, 2019

Η Λάρισα ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Άρη, του οποίου επικράτησε με 92-78 και πήρε την πρώτη της νίκη στην ιστορία της στο πρωτάθλημα.

Με γρήγορο ρυθμό και καλές επιλογές από τις δυο ομάδες, το παιχνίδι είχε καλές στιγμές στο ξεκίνημα, με τον Άρη να έχει μικρό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκάλεπτου και να κλείνει την περίοδο προηγούμενος με 21-24, ενώ έφτασε και το +6 (21-27), πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν και πάρουν το παιχνίδι πάνω τους.

Εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Άρη και με γρήγορο τέμπο, η Λάρισα προηγήθηκε με 35-30 και έδειχνε να έχει τον έλεγχο, φτάνοντας και το +6 (44-38), αλλά ο Άρη με ψυχραιμία, υπομονή και τον εντυπωσιακό Μιλόσεβιτς που είχε φτάσει ήδη τους 17 πόντους, έκανε σερί 7-0 και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 44-45.

Η Λάρισα βγήκε από τα αποδυτήρια με πιο καθαρό μυαλό και έφτασε γρήγορα τη διαφορά στο +7 (57-50), προηγήθηκε ακόμα και με +9 (68-59) και προηγήθηκε με 71-66 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Οι γηπεδούχοι πήγαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (76-66) και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για την νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 92-78, που της δίνει την πρώτη νίκη της στην ιστορία της στο πρωτάθλημα.

Ο Σκότι Ρέινολντς ήταν εντυπωσιακός με 17 πόντους και 13 ασίστ, αλλά και 7 λάθη, ο Νώντας Παπαντωνίου είχε 16 πόντους με 8 ασίστ, ο Τερέλ Παρκς έκανε επίσης ένα μεγάλο double-double με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Μπλέικ Χάμιλτον σημείωσε 16 πόντους με 9 ριμπάουντ σε μια καλή βραδιά για την Λάρισα.

Από τον Άρη, ο Μίλαν Μιλόσεβιτς σταμάτησε στους 23 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ double-double έκανε και ο Βλαντιμίρ Ντραγκίσεβιτς με 16 ποντους και 11 ριμπάουντ, με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους να προσθέτει 16 πόντους με 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-45, 71-66, 92-78

Φωτό: ESAKE