«Καπετάνιος» ο Ηρακλής, «ναυαγός» ο ΠΑΟΚ

Written by  Δεκ 28, 2019

Ο Ηρακλής «εκτέλεσε» με 15/30 τρίποντα τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας με 99-82 και συνεχίζει να βρίσκεται στις θέσεις της πρώτης οκτάδας, την ώρα που ο συμπολίτης και άλλοτε κραταιός «Δικέφαλος του Βορρά», βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον Άρη και το μέλλον φαίνεται ακόμα πιο δυσοίωνο.

Παρ’ όλα αυτά, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τον Ηρακλή να ξεκινά μεν δυνατά και να προηγείται με 11-2, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, μείωσε σταδιακά και ισοφάρισε, με την περίοδο να βρίσκει τον «Γηραιό» να προηγείται με 24-22.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας με σερί 8-0 άμεσα στο +10 (32-22) και, παρά τη νέα αντίδραση των φιλοξενούμενων που μείωσαν σε 35-33, ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, ειδικά από τα 6,75 μ., επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (46-35) και την διατήρησε μέχρι το ημίχρονο, όταν και βρέθηκε να προηγείται με 49-39.

Τα πράγματα απλουστεύτηκαν για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, όταν εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (66-47) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, αφού ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε να έχει άλλες δυνάμεις για να κάνει την ανατροπή.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 72-53, η διαφορά έφτασε ακόμα και το +23 (92-69) και ο χρόνος κύλησε μέχρι το τελικό 99-82 που χάρισε μια θριαμβευτική νίκη στον Ηρακλή, με τους φιλάθλους του να… πικάρουν τους αντιπάλους τους για την τραγική κατάσταση, στην οποία βρίσκονται.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ηρακλή ο Τζαμάλ Σούλερ με 26 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Όλιβιερ Χάνλαν είχε 17 πόντους, ο Άλεξ Ντέηβις είχε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Θοδωρής Ζάρας είχε 14 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Βασίλης Καββαδάς έκανε double-double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Τέντο Οκερέαφορ σημείωσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Από τον ΠΑΟΚ, ο Σανον Σόρτερ στην πρώτη του παρουσία σημείωσε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Τζεκουάν Λιούις είχε 11 πόντους με 7 ασίστ ο Ζέιν Νόουλς είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Απόλλων Τσόχλας πρόσθεσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-39, 72-53, 99-82