Εύκολα το Λαύριο τον Ιωνικό

Written by  Ιαν 04, 2020

Το Λαύριο Megabolt δεν συνάντησε ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στον Ιωνικό Νικαίας Affidea, τον οποίο νίκησε με 82-68 και τον έπιασε στο 7-7, δείχνοντας πως βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση στο ξεκίνημα του νέου χρόνου.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν από νωρίς την αδυναμία των φιλοξενούμενων και το κενό που άφησε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, αλλά και τα πολλά νέα πρόσωπα που ακόμα αναζητούν χημεία, πήραν προβάδισμα από το πρώτο πεντάλεπτο (14-7) και δεν δυσκολεύθηκαν να προηγηθούν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-13.

Τα πάντα έγιναν πολύ εύκολα με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν το Λαύριο πάτησε… γκάζι εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (39-19) και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα ασφαλείας και σχεδόν double-score για το 49-25.

Με τον Ιωνικό να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να βρει τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι, το δεύτερο ημίχρονο ήταν σχεδόν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μειώσουν στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου σε 66-51, όμως, δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο, με το Λαύριο να διατηρεί ξεκούραστα τα κεκτημένα του πρώτου μέρους και να φτάνει σε μια άνετη νίκη με 82-68.

Ο Κουέντον Ντεκόζι ήταν ο κορυφαίος με 24 πόντους και 4 ασίστ, ο Ντέβιν Ντέηβις έκανε double-double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, όπως και ο Γιάννης Κουζέλογλου με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τον Ιωνικό, ο Τζαμάλ Τζόουνς σημείωσε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 49-25, 66-51, 82-68