Νίκη για τετράδα ο Ήφαιστος, έχασε έδαφος ο Πανιώνιος

Written by  Ιαν 11, 2020

Ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε πολύ δύσκολα του Πανιωνίου Su Casa με 79-74 και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, με τους «κυανέρυθρους» να χάνουν έδαφος για την οκτάδα.

Με εξαιρετική άμυνα, που κράτησε χωρίς πόντο τους φιλοξενούμενους για 3’ ο Ήφαιστος προηγήθηκε με 6-0, έφτασε γρήγορα το +8 (11-3) και, έχοντας αναλάβει από νωρίς τον έλεγχο της αναμέτρησης, προηγήθηκε ακόμα και με +14 (24-10), πριν το πρώτο δεκάλεπτο κλείσει με double-score για το 26-13.

Ο Πανιώνιος έκανε μια πρώτη προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι, μειώνοντας στους 6 (34-28), όμως, ο Ήφαιστος απάντησε γρήγορα με δικό του σερί για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +15 (45-30) και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 46-38.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου σε 50-45, ενώ κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, παίρνοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα με 52-53, με τον ήΦαιστο να αντιδρά με τη σειρά του και να ανακτά το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 61-56.

Ο Ήφαιστος έδειξε ότι δεν είχε σκοπό να παίξει με την… φωτιά και ανέβασε πολύ γρήγορα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα 73-62 και από το σημείο εκείνο και έπειτα χρειάστηκε απλώς να κάνει διαχείριση του προβαδίσματός του φτάνοντας στο τελικό 79-74 που του χάρισε μια ακόμα σημαντική νίκη.

Ο Τζέρι Σμιθ ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σον Έβανς έκανε double-double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Βλαντ Μολντοβεάνου είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης τελείωσε με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από τον Πανιώνιο, ο Σαμάρντο Σάμουελς ήταν ασταμάτητος, τελειώνοντας με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Δημήτρη Βεργίνη να τελειώνει με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-38, 61-56, 79-74

Φωτό: ifaistoslimnoubc.gr