Μεγάλο «διπλό» του Ηρακλή, στα… καρφιά ο Πανιώνιος

Written by  Φεβ 01, 2020

Ο Ηρακλής πήρε μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας του Πανιωνίου Su Casa με 76-60 και έκανε ένα πολύ μεγάλο βήμα για την σωτηρία του, την ώρα που οι «κυανέρυθροι» παραμένουν σε πολύ δύσκολη θέση, αφού δεν κατάφεραν να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Πανιώνιος προδόθηκε από τις δυνάμεις του, αφού έδειξε σημάδια κόπωσης στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ενώ ήταν και τρομερά άστοχοι από τα 6,75 μ. (4/25 τρίποντα), γνωρίζοντας στο τέλος μια βαριά ήττα που συνεχίζει το πολύ κακό διάστημα τους, που τους έχει φέρει σε περιπέτειες.

Ο Ηρακλής έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στα μετόπισθεν στο ξεκίνημα και δικαιώθηκε, αφού προηγήθηκε με 1-9 και, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 8 πόντων για το 11-19.

Ο «Γηραιός» ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο από το +10 (11-21), με τους «κυανέρυθρους» να μην μπορούν να πλησιάσουν και το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους με προβάδισμα ασφαλείας για το 28-37.

Ο ρυθμός παρέμεινε χαμηλά και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου, με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να πλησιάσει και με συνεχόμενα τρίποντα να καλύπτει την διαφορά ισοφαρίζοντας σε 41-41 και έδωσε άλλη διάσταση στο παιχνίδι.

Οι «κυανέρυθροι», μάλιστα, προηγήθηκαν και με 43-42, αλλά ο Ηρακλής αντέδρασε άμεσα, πήρε ξανά διαφορά με 7 πόντους (48-55) και το δεκάλεπτο τον βρήκε να προηγείται με 50-55.

Ο Ηρακλής έστειλε τη διαφορά πολύ γρήγορα στο +9 (51-60) και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την νίκη, που από το σημείο εκείνο και έπειτα άρχισε να παίζει και με το χρόνο, αλλά και με την κόπωση των παικτών του Πανιωνίου, ιδιαίτερα του Σάμιουελς, τον οποίο σημάδευε σε κάθε ευκαιρία, ανεβάζοντας την διαφορά στο +16 (58-74) και έφτασε στην επιτυχία με το τελικό 60-76.

Ο Τζαμάλ Σούλερ, αν και έμεινε εκτός παιχνιδιού για περίπου ένα δεκάλεπτο, λόγω ενός προβλήματος τραυματισμού, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ηρακλή με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Άλεξ Ντέηβις έκανε double-double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Όλιβιερ Χάνλαν σημείωσε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Θοδωρής Ζάρας είχε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Από τον Πανιώνιο, ο Σαμάρντο Σάμουελς είχε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Τερέλ Ντάρεν είχε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-37, 50-55, 60-76

Φωτό: ΕΣΑΚΕ