Εύκολα τον Ήφαιστο ο Προμηθέας

Written by  Φεβ 01, 2020

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε ένα από τα καλύτερα φετινά εντός έδρας παιχνίδια του, επικρατώντας πολύ εύκολα του Ηφαίστου Λήμνου με 81-61 και συνεχίζει το κυνήγι της δεύτερης θέσης, την ώρα που οι νησιώτες έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στην τετράδα.

Μετά το αρχικό 0-4, ο Προμηθέας κυριάρχησε στο παρκέ, προηγήθηκε με 14-6 και, στη συνέχεια, κυριάρχησε ολοκληρωτικά, αφού με σερί 13-0 εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (27-8), σκορ, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Προμηθέας εξακολουθούσε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 39-18, διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας που τον χώριζε από τους φιλοξενούμενους, που έκλεισαν το ημίχρονο με ένα μικρό ξέσπασμα και σερί 7-0, χάνοντας ευκαιρία να το διευρύνουν περισσότερο, μειώνοντας στο 41-28 πριν πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Οι Πατρινοί δεν αντιμετώπισαν καμία ιδιαίτερη δυσκολία ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού ο Ήφαιστος δεν κατάφερνε να βρει τρόπο να πλησιάσει, κλείνοντας την περίοδο με προβάδισμα 23 πόντων (64-41) και δεν ανησύχησαν για τίποτα μέχρι το τέλος.

Με το παιχνίδι να έχει ήδη κριθεί, η διαφορά έφτασε και τους 26 πόντους (81-55) και το τελικό 81-61 ήρθε να επιβεβαιώσει μια πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, ο οποίος στα τελευταία λεπτά έδωσε χρόνο και στα νέα παιδιά του συλλόγου, που πήραν μια ακόμα ευκαιρία να αποκτήσουν παραστάσεις και εμπειρίες.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Κρις Μπαμπ είχε 11 πόντους και ο Βαγγέλης Μάντζαρης σημείωσε 8 πόντους με 8 ασίστ.

Από τον Ήφαιστο, ο Τζαμάλ Σμιθ είχε 12 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Σον Έβανς σημείωσε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Μιχάλης Πελεκάνος είχε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-8, 41-28, 64-41, 81-61

Φωτό: ΕΣΑΚΕ