Έκοψε τα… φτερά του «Δικεφάλου» και έμεινε ψηλά ο Ήφαιστος

Written by  Φεβ 29, 2020

Ο Ήφαιστος Λήμνου δυσκολεύθηκε πολύ απέναντι στον ΠΑΟΚ που έπαιζε τα… ρέστα του για την παραμονή, επικρατώντας με 77-69 και συνεχίζει να βρίσκεται στο κυνήγι της τέταρτης θέσης, την ώρα που ο «Δικέφαλος του Βορρά» βλέπει την σωτηρία του να απομακρύνεται πια επικίνδυνα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 για να προηγηθεί  με 3-7 και ανέλαβε τον έλεγχο του ρυθμού από τα πρώτα λεπτά, ενώ έφτασε και το +7 (12-19), πριν το πρώτο δεκάλεπτο τον βρει να προηγείται με 20-24.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με 7 πόντους με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου (23-30), αλλά δεν κράτησε το προβάδισμα του σε ασφαλή επίπεδα, με τον Ήφαιστο να ισοφαρίζει σε 36-36 και με τρίποντο του Χαριτόπουλου, πέρασε μπροστά με 41-40 στο ημίχρονο.

Ο Ήφαιστος ήταν αυτός που έλεγξε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, παίρνοντας διαφορά ακόμα και 8 πόντων (49-41), όμως, ο ΠΑΟΚ δεν εγκατέλειψε και ανέτρεψε την κατάσταση, παίρνοντας προβάδισμα με 51-54 και προηγήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με 55-56.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εντυπωσιακή άμυνα στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου, κρατώντας τον ΠΑΟΚ χωρίς σκορ για περισσότερα από 5’ και με σερί 9-0 προηγήθηκε με 64-56 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο για το τέλος της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μείνει κοντά και να πλησιάσει, μειώνοντας σε 68-62, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τελικά τη νίκη με 77-69.

Ο Έλστον Τέρνερ με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών, ο Τζέρι Σμιθ είχε 12 πόντους με 4 ασίστ, ο Δημήτρης Σταμάτης πρόσθεσε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Σον Έβανς ήταν κυρίαρχος στο παρκέ με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Από τον ΠΑΟΚ, ο Σάνον Σόρτερ είχε 20 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Μπόμπι Μπράουν είχε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ, αλλά ήταν εξωφρενικά άστοχος με 3/18 σουτ και ο Τζακόρι Γουίλιαμς σημείωσε 10 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69