Παγκόσμιο Κύπελλο: Η Ρωσία υπέταξε τη Νιγηρία με 82-77

Written by  Αυγ 31, 2019

Η Ρωσία ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος απέναντι στη Νιγηρία,επικρατώντας με 82-77, και μπαίνοντας με το δεξί στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Ρωσία αν και μπήκε καλά στην αναμέτρηση με τη Νιγηρία και προηγήθηκε με 18-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, συνάντησε μεγάλη αντίσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Νιγηριανοί με την αθλητικότητα τους έβρισκαν λύσεις να χτυπήσουν την άμυνα της Ρωσίας με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει στο +5 για τη Ρωσία με το τέλος το ημιχρόνου 40-35 και τους Νιγηριανούς να κερδίζουν τις εντυπώσεις.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρωσία προσπαθούσε να αποσπαστεί από τη Νιγηρία η οποία είχε κολλήσει πάνω της με αποτέλεσμα στο 28’ οι Αφρικανοί να μειώσουν στο πόντο σε 49-48 και τους Ρώσους να αισθάνονται άμεσα την απειλή. Η Ρωσία ξέφυγε και πάλι με 54-48, όμως η Νιγηρία μείωσε και πάλι μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου σε 54-53, ενώ με τη λήξη της τρίτης περιόδου οι Νιγηριανοί ισοφάρισαν σε 58-58 και πλέον όλα ήταν ανοιχτά.

Η Νιγηρία στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου προσπέρασε με 60-58, κάτι που είχε να κάνει από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και το 4-0. Η Ρωσία έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και η Νιγηρία στο 33’ ξέφυγε με 68-60. Η Ρωσία μείωσε στο 36’ σε 71-70 επιστρέφοντας στην αναμετρηση. Η Ρωσία προσπέρασε στο 38’ με 73-71 έχοντας ένα σερί 13-3 στα τελευταία πέντε λεπτά. Δύο βολές του Κουλάγκιν έδωσαν προβάδισμα 77-75 στη Ρωσία στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα δίνοντας πλεονέκτημα νίκης. Η Νιηγηρία έκανε λάθος στην επίθεση της και στα 13 δευτερόλεπτα ο Βοροντσέβιτς με δύο βολές έκανε το 79-75. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στις βολές, οι Ρώσοι ήταν ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη με 82-77.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρωσία ο Κουλάγκιν με 16 πόντους, ενώ για τη Νιγηρία ο Οκόγιε σημείωσε 18.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-35, 58-58, 82-77