Παγκόσμιο Κύπελλο: Υπέταξε τη Νέα Ζηλανδία η Βραζιλία

Written by  Σεπ 01, 2019

Η Βραζιλία δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό για 20 λεπτά απέναντι στη Νέα Ζηλανδία όμως κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να υποτάξει τους μαχητές από την Ωκεανία με  102-94.

Η Βραζιλία ξεκίνησε με 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά την αναμέτρηση με τη Νέα Ζηλανδία, όμως οι Νεο Ζηλανδοί απάντησαν με σερί 5-1 μειώνοντας στο καλάθι στο τρίτο λεπτό. Η Νέα Ζηλανδία αποδείκνυε στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης πόσο σκληρή ομάδα είναι με το σκορ να είναι ισόπαλο 11-11.Στο 8ο λεπτό η Νέα Ζηλανδία προσπέρασε με 18-16, όμως η Βραζιλία με σερί 5-2 έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 21-20.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 12’ 25-25, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Νέα Ζηλανδία ήταν στο 34-29. Το πεντάλεπτο στη δεύτερη περίοδο ολοκληρώθηκε με τη Νέα Ζηλανδία μπροστά 37-36. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 50-50 σε μια αναμέτρηση όπου οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο.

Στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η επιθετική παραγωγή ήταν ελάχιστη με τη Νέα Ζηλανδία έχοντας σερί 4-0 να είναι μπροστά με 54-50. Το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Νέα Ζηλανδία μπροστά με 56-55, όμως η Βραζιλία βρήκε λύση στα προβλήματα της και στο 26’ προσπέρασε με 63-58 παίρνοντας ανάσα. Η Βραζιλία βρήκε το ρυθμό που έψαχνε πάτησε γκάζι και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου αφού μπήκε μπροστά με 78-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βραζιλία συνέχισε στον δικό της ρυθμό και στο 34’ η διαφορά παρέμενε ψηλά με 87-71. Πέντε λεπτά πριν το τέλος η Βραζιλία ήταν στο +16 (88-72), όμως η Νέα Ζηλανδία επέστρεψε παίζοντας το τελευταίο της χαρτί και ενάμιση λεπτό πριν το τέλος μείωσε σε 93-85. Η Βραζιλία δεν επέτρεψε όμως να χάσει όσα έχτισε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 104-92.

Πρώτος σκόρερ για την Βραζιλία ο Μπαρμπόσα με 22 πόντους, ενώ για τη Νέα Ζηλανδία ο Φοτου σημείωσε 17.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 50-50, 62-78,94-102