Παγκόσμιο Κύπελλο: Νικηφόρα πρεμιέρα για Δομινικανή Δημοκρατία

Written by  Σεπ 01, 2019

Η Δομινικανή Δημοκρατία επικράτησε με 80-76 της Ιορδανίας στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στη Κίνα.

Η Δομινικανή Δημοκρατία ξεκίνησε με 8-2 στα πρώτα τρία λεπτά επί της Ιορδανίας θέλοντας να επιβάλει τον δικό της ρυθμό. Το πρώτο πεντάλεπτο έκλεισε με την Δομινικανή Δημοκρατία στο 13-8. Η Ιορδανία όσο περνούσε η ώρα έβρισκε λύσει και στο 7ο λεπτό μείωσε σε 15-14. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου η Ιορδανία ισοφάρισε σε 17-17, όμως η Δομινικανή Δημοκρατία έκλεισε την περίοδο με 22-17, έχοντας ένα σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό. Η Δομινικανή Δημοκρατία πάτησε γκάζι στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και στο 12’ απέκτησε διψήφια διαφορά 31-21. Η  διαφορά στο 15’ ήταν στο +13 για την Δομινικανή Δημοκρατία με 39-26, ενώ στο 18’ η διαφορά αυξήθηκε φτάνοντας το +15 (47-32). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Δομινικανή Δημοκρατία στο 47-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Δομινικανή Δημοκρατία είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης με το πρώτο πεντάλεπτο να ολοκληρώνεται με 56-40. Στο επόμενο πεντάλεπτο που ακολούθησε η Ιορδανία κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο πίσω με 61-53.

Η Ιορδανία μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο να παίξει το τελευταίο της χαρτί και στο 32’ ήταν πίσω με επτά πόντους 64-57, ενώ στο 34’ η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι 64-62 με την Ιορδανία να δείχνει πως μπορεί να κάνει την ανατροπή. Στο 37’ η αναμέτρηση είχε πλέον γείρει στην αντίθετη πλευρά, καθώς η Ιορδανία προσπέρασε με 72-71 για πρώτη φορά στον αγώνα και το τέλος θα ήταν δραματικό για το ποια ομάδα θα κατακτούσε τη νίκη. Τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Δομινικανή Δημοκρατία πήρε προβάδισμα νίκης μπαίνοντας μπροστά με 77-74. Δύο βολές του Τάκερ μείωσαν σε 77-76 στα 24 δευτερόλεπτα για την Ιορδανία. Στα 18 δευτερόλεπτα ο Λιζ με δύο βολές έβαλε και πάλι στο +3 την Δομινικανή Δημοκρατία με 79-76. Η Ιορδανία αστόχησε στο ελεύθερο τρίποντο που επιχείρησε και κάπου εκεί ολοκληρώθηκαν όλα, αφού στα 7 δευτερόλεπτα ο Μοντέρο με μια βολή έγραψε το τελικό 80-76 υπέρ της Δομινικανής Δημοκρατίας.

Πρώτος σκόρερ για την Δομινικανή Δημοκρατία ο Λιζ με 15 πόντους , ενώ για την Ιορδανία ο Αλ Ντάιρι σημείωσε 34.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 47-36, 61-53, 80-76