Πρώτη νίκη για Καναδά με Σενεγάλη

Written by  Σεπ 05, 2019

Ο Καναδάς δεν δυσκολεύθηκε στο τελευταίο ματς της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς επικράτησε εύκολα της Σενεγάλης με 82-60 και πήρε την νίκη που τον έφερε στην 3η θέση.

Παρ’ όλα αυτά,  το πρώτο δεκάλεπτο ήταν… εφιαλτικό για τους βορειοαμερικανούς, καθώς η αφρικανική ομάδα έκανε πάρτι στο παρκέ, φτάνοντας το +13 (9-22) και έδειξε ότι αυτή θα είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με double-score (11-22), αλλά από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι Καναδοί πήραν μπροστά, έπαιξαν τρομερή άμυνα, κρατώντας χαμηλά τους αντιπάλους τους, ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση και στο ημίχρονο βρέθηκαν να προηγούνται με 33-32.

Ό,τι δεν έκανε στο πρώτο μέρος, ο Καναδάς το έκανε στο δεύτερο, εξακολουθώντας να πιέζει και να ανοίγει τη διαφορά, που τον έφερε στο +13 με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου (59-46) και, στη συνέχεια διατήρησε τα κεκτημένα, κλείνοντας νικηφόρα την πρώτη φάση με το ευρύ 82-60.

Ο Κόρι Τζόζεφ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους, ο Κέβιν Πάνγκος σημείωσε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Μέλβιν Ετζίμ είχε 11 πόντους με 8 ριμπάουντ για τον Καναδά, ενώ για τη Σενεγάλη, ο Μουχάμεντ Φαγέ σημείωσε 14 πόντους και ο Λαμινέ Σαμπέ 10 με 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 33-32, 59-64, 82-60

Φωτό: fiba.basketball