Πήρε το αφρικανικό ντέρμπι και έμεινε «ζωντανή» η Νιγηρία

Written by  Σεπ 06, 2019

Η Νιγηρία πήρε το αφρικανικό ντέρμπι με την Ακτή Ελεφαντοστού, επικρατώντας με 83-66 και μπήκε με το «δεξί» στους ομίλους κατάταξης για τις θέσεις 17-32 και διατήρησε τις ελπίδες της να κατακτήσει ένα εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο της αναμέτρησης, η Νιγηρία άρχισε να «χτίζει» διαφορά και έφτασε γρήγορα το +10 στην πρώτη περίοδο (24-14), η οποία έκλεισε με 24-18, αλλά η δεύτερη περίοδος ανήκε στους Ιβοριανούς, που μείωσαν κι άλλο, πέρασαν μπροστά με 32-35 και το ημίχρονο έληξε με σχετική ισορροπία 37-35.

Η Νιγηρία κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας κλείσει ολοκληρωτικά τους αντιπάλους της, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και εκτοξεύοντάς την στο +17 (63-46) με τη λήξη της περιόδου, έχοντας πάρει σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Αυτή η διαφορά ήταν ικανή να την φτάσει με άνεση μέχρι το τέλος, αφού η Ακτή Ελεφαντοστού δεν κατάφερε να την καλύψει και το τελικό 83-66 της χάρισε τη νίκη

Ο Ναμντί Βίνσεντ σημείωσε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Αλ-Φαρούκ Αμινού είχε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Έκπε Γιούντο πρόσθεσε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Σταν Οκόγιε με τον Μπεν Ούζο σημείωσαν από 10 πόντους.

Για την Ακτή Ελεφαντοστού, ο ντεόν Τόμπσον σημείωσε 19 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Μοχάμεντ Κονέ είχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 37-35, 63-46, 83-66

Φωτό: fiba.basketball