Νίκησε και ελπίζει για Τόκιο το Ιράν

Written by  Σεπ 06, 2019

Με καλύτερο δεύτερο ημίχρονο, το Ιράν πήρε τη νίκη επί της Αγκόλα με 71-62 και κράτησε «ζωντανές» τις ελπίδες του να τερματίσει ψηλά στους αγώνες κατάταξης με στόχο ένα εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το παιχνίδι, όπως αναμενόταν, ξεκίνησε ως ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ και το Ιράν να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 17-19, ενώ έτσι ακριβώς συνεχίστηκε μέχρι το ημίχρονο, όταν η Αγκόλα προηγήθηκε με έναν μόλις πόντο (29-28).

Ίδιο σκηνικό και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τη μέγιστη διαφορά που προηγήθηκε το Ιράν να είναι το 38-42 του 27’ και να προηγείται με 45-48 στο τέλος της περιόδου, ενώ η κατάσταση άλλαξε στο πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκάλεπτου, όταν με ένα ξέσπασμα το Ιράν ανέβασε τη διαφορά στο +9 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της που ήταν το +11 στο 38’ (58-69) και το Ιράν πήρε τη μεγάλη νίκη με 62-71που το κρατάει ζωντανό στο κυνήγι του Ολυμπιακού εισιτηρίου.

Ο Μουχαμαντσαμάντ Νικ Χαμπμπαχραμί ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 21 πόντους και 3 ριμπάουντ, με τον Άαρον Γκεραμιπούρ να έχει 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ για την Αγκόλα, ο Κάρλος Μοράις σημείωσε 17 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Χοσέ Αντόνιο με τον Βαλντελίτσιο Χοακίμ σημείωσαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 29-28, 45-48, 62-71

Φωτό: fiba.basketball