Η Κίνα πλησίασε στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Written by  Σεπ 06, 2019

Μετά από ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον ασιατικό ντέρμπι, η Κίνα ήταν η νικήτρια απέναντι στη Ν. Κορέα με 77-73 και πλησίασε ακόμα περισσότερο στο εισιτήριο για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Αν και τα ονόματα και η δυναμική των ομάδων δεν αποτελούσαν ιδιαίτερο θέλγητρο, εντούτοις έγινε ένα όμορφο παιχνίδι και ντέρμπι με πολλές συγκινήσεις με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η Κίνα προηγήθηκε με 19-18 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου και 35-32 στο ημίχρονο, με την Κορέα να μένει κοντά, το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 54-52 και την τελευταία περίοδο να είναι γεμάτη αγωνία.

Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 70-70 στα 01:43, όταν ο Λι έκανε το 70-71 για την Κορέα, η Κίνα, όμως, βρήκε λύσεις στο τέλος και με το τρίποντο του Γκούο έφτασε τελικά στην πολύτιμη νίκη με 77-73.

Ο Αϊλούν Γκούο και ο Ρουί Ζάο είχαν από 16 πόντους για την Κίνα, ενώ από την Ν. Κορέα, ο Γκούνα Ρα έκανε double-double με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα 19-18, 35-32, 54-52, 77-73

Φωτό: fiba.basketball