Παγκόσμιο Κύπελλο: Η Γαλλία στην 8αδα

Written by  Σεπ 07, 2019

Η Γαλλία νίκησε με 78-75 τη Λιθουανία και πήρε την πρόκριση μαζί με την Αυστραλία με την οποία την Δευτέρα θα παίξουν για την πρωτιά στον όμιλο.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες με την Γαλλία να είναι μπροστά στο πεντάλεπτο με 11-6, τρέχοντας ένα σερί 7-0 από το 6-4 όπου είχαν μείνει πίσω στο 3ο λεπτό. Η διαφορά ανέβηκε στο 7ο λεπτό στο +9 για την Γαλλία (17-8) η οποία με νίκη εξασφάλιζε τόσο αυτή όσο και η Αυστραλία την πρόκριση στην 8αδα από σήμερα. Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό και το +13 για τους Γάλλους (23-10). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Γαλλία στο 26-14.

Η Λιθουανία μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε στο 13’ σε 28-22 μπαίνοντας και πάλι στην αναμέτρηση. Η Γαλλία έτρεξε ένα σερί όμως 4-0 σε ένα λεπτό και ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο 32-22. Η Λιθουανία είχε όμως τις λύσεις και μείωσε εκ νέου σε 32-27 στο πεντάλεπτο. Η Γαλλία ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε και πάλι σε διψήφια διαφορά με 48-38 για να κλείσει το ημίχρονο στο 50-40. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε στο +14 (56-42) για τους Γάλλους οι οποίοι διατήρησαν ψηλά τη διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου όπου την ολοκλήρωσαν με 65-54. Η Λιθουανία στο ξεκίνημα μείωσε σε 65-57 παίζοντας το τελευταίο της χαρτί, καθώς με ήττα έλεγε αντίο στο τουρνουά. Η διαφορά κατέβηκε στους 4 πόντους 67-63 στο 33’.Η Λιθουανία κατάφερε να κάνει ολική ανατροπή και να μπει μπροστά με 69-68 στο 37’. Δύο λεπτά πριν το τέλος η Γαλλία μπήκε μπροστά με 74-72. Η Λιθουανία ισοφάρισε σε 74-74 ένα λεπτό πριν το τέλος για να βάλει και πάλι μπροστά τη Γαλλία ο Φουρνιέ με 76-74 στα 50 δευτερόλεπτα. Ο Βαλαντσιούνας μείωσε με μια βολή σε 76-75 για να βάλει τη Γαλλία στο +3 στα 15 δευτερόλεπτα ο Ντε Κολό με 78-75. Η Λιθουανία δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στην επίθεση της και έτσι η Γαλλία πήρε τη νίκη με 78-75, καθώς και την πρόκριση στην 8αδα παρέα με την Αυστραλία.

Πρώτος σκόρερ για την Γαλλία ο Φουρνιέ με 24, ενώ για την Λιθουανία ο Βαλαντσιούνας σημείωσε 18.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 50-40, 65-54, 78-75