Παγκόσμιο Κύπελλο: Ολοκλήρωσε με νίκη η Ρωσία

Written by  Σεπ 08, 2019

Η Ρωσία επικράτησε με 69-60 της Βενεζουέλα σε μια αναμέτρηση αδιάφορη και έκλεισε το Παγκόσμιο Κύπελλο με νίκη.

Ρωσία και Βενεζουέλα δεν είχαν κίνητρο στην αναμέτρηση τους, καθώς είχαν αποκλειστεί από την 8αδα και αυτό φάνηκε από το φτωχό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους μπροστά με 13-10. Η Ρωσία ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου με 17-10, όμως η Βενεζουέλα στο 13’ ισοφάρισε 17-17. Η φτωχή συγκομιδή επιθετικά των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο 27-27.

Η Βενεζουέλα ξεκίνησε με σερί 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου μπαίνοντας μπροστά με 33-27, ενώ το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 36-32 για τη Βενεζουέλα. Η Ρωσία στο 28’ προσπέρασε με 45-42 για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 48-42 υπέρ των Ρώσων. Στα πρώτα τρία λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου η Ρωσία ήταν μπροστά με 50-44, ενώ στο 36’ η διαφορά ήταν στο +9 για τους Ρώσους 57-48. Η Ρωσία έφτασε άνετα στο τελικό 69-60.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρωσία ο Βοροντσέβιτς με 15 πόντους, ενώ για την Βενεζουέλα ο Καρέρα σημείωσε 19.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 27-27, 42-48, 60-69