Τα έδωσε όλα αλλά η πρόκριση θα κριθεί το Φεβρουάριο

Written by  Νοε 14, 2020
Για την 4η αγωνιστική των προκριματικών του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2021, η Εθνική φιλοξένησε, στο κλειστό γυμναστήριο του Ηρακλείου, Δύο Αοράκια, τη Σλοβενία και γνώρισε την ήττα με 77-70 Οι φιλοξενούμενες έκαναν το "4Χ4" κλειδώνοντας την πρώτη θέση του ομίλου και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, στους αγώνες του Φεβρουαρίου, θέλει δύο νίκες, με όσο το δυνατόν πιο μεγάλες διαφορές, ώστε να διεκδικήσει μια από τις πέντε καλύτερες θέσεις ανάμεσα στις εννιά δεύτερες ομάδες των ομίλων, που θα την οδηγήσουν στα τελικά της διοργάνωσης και τα γήπεδα της Γαλλίας και της Ισπανίας.

Η Ελλάδα έβγαλε πάθος και αποφασιστικότητα στο παρκέ, φόρτωσε νωρίς με φάουλ τις αντιπάλους της, βρήκε λύσεις από την περιφέρεια. αλλά όχι μέσα στη ρακέτα, όπου η Σλοβενία υπερίσχυσε, έχοντας περισσότερες επιλογές, ενώ η Εθνική είχε να διαχειριστεί και την απώλεια της Φασούλα αλλά και τα 4 φάουλ της Σπανού,  με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και έτσι δεν κατάφερε να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη. Κορυφαία σε απόδοση για την Ελλάδα η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου που τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, έχοντας 4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ακολούθησε η Αγγελική Νικολοπούλου, που στην 50ή συμμετοχή της με την Εθνική, σημείωσε 15 πόντους, ενώ είχε και 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Σλοβενία μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ, επέβαλε το ρυθμό της και πολύ γρήγορα έφτασε στο 6-0, αλλά και το 10-3, μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα. Με πέντε προσωπικούς πόντους της Αλεξανδρή, που ήρθε από τον πάγκο, η Εθνική μείωσε σε 5-10. Τρεις διαδοχικοί πόντοι της Σπανού, από τη γραμμή των βολών, διαμόρφωσαν το 8-13, στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Πίεση στην άμυνα από την Ελλάδα, τρίποντο της Σταμολάμπρου, στο 4:21, για το 11-15 στην αναμέτρηση. Πιο ισορροπημένο το παιχνίδι στη συνέχεια, διάστημα που το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα "φόρτωσε" με φάουλ τις αντιπάλους και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 20-28. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό και το +10 (20-30) για τη Σλοβενία. Με δυο τρίποντα από τις Σταμολάμπρου και Χριστινάκη και ένα δίποντο της Νικολοπούλου η Ελλάδα "μάζεψε" τη διαφορά στους 4 (28-32), λίγο πριν τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Νέο τρίποντο της Σταμολάμπρου, που έφτασε τους 11 πόντους, με 3/3 τρίποντα και 31-32, με την Εθνική να βγάζει πάθος και αποφασιστικότητα στο παρκέ του κλειστού του Ηρακλείου. Δυο βολές της Αγγελικής Βιντσιλαίου, οι πρώτοι της πόντοι με την Εθνική Γυναικών, διαμόρφωσαν το 36-38, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Σε αυτά τα 20 πρώτα αγωνιστικά λεπτά, η Εθνική είχε 23 ριμπάουντ, πέντε περισσότερα από τις φιλοξενούμενες, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ αλλά και 10 λάθη, με πρώτη σκόρερ της την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 11 πόντους.

Η Μαριέλλα Φασούλα σημείωσε τους πρώτους της πόντους εντός παιδιάς και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (38-38), με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα με 39-38 στην Εθνική και η Σπανού το διεύρυνε για το 41-38, στο 2ο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου. Στο 7:09, η Μαριέλλα Φασούλα αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, με φορείο και κολάρο στον αυχένα, μετά από μια δυνατή διεκδίκηση της μπάλας και πτώση στο παρκέ. Η Σλοβενία, εκμεταλλεύτηκε το μούδιασμα της Ελλάδας και με ένα σερί 7-0, προηγήθηκε με 49-41, στα μισά της τρίτης περιόδου. Το 4ο φάουλ της Σπανού, στο 4:40, προσέθεσε άλλον έναν πονοκέφαλο στον ομοσπονδιακό προπονητή Βασίλη Μασλαρινό.  Με την Έβανς να φτάνει τους 20 πόντους η Σλοβενία έφτασε στο 41-52, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Η Ελλάδα αντέδρασε, μείωσε σε 53-57 αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το ταμπλό να γράφει 54-64. Τρίποντο της Αλεξανδρή και η διαφορά μειώθηκε εκ νέου στους 4, με τις διεθνείς να τα δίνουν όλα στο παρκέ. Η Σπανού μείωσε σε 62-66 κερδίζοντας παράλληλα το 4ο φάουλ της Έβανς και όλα στον αγώνα ήταν ανοιχτά. Στα τελευταία 3:15 και με το σκορ στο 66-71, η Σλοβενία αγωνίστηκε χωρίς την κορυφαία παίκτρια της, Έβανς αλλά και την Όμπλακ που κάθισαν στον πάγκο  με πέντε φάουλ. Η Ελλάδα μπήκε στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού με το σκορ στο  70-77, προσπάθησε να κάνει την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε, το σκορ έμεινε στο 70-77 και η Σλοβενία κλείδωσε την πρώτη θέση του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Ευρωπάσκετ 2021,

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 36-38, 54-64, 70-77

Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 22 (4), Μποσγανά 8, Αλεξανδρή 8 (2), Βιντσιλαίου 2, Νικολοπούλου 15 (1), Πατεράκη, Σπανού 9, Χριστινάκη 3 (1), Παπαδοπούλου, Δίελα, Φασούλα 3

Σλοβενία (Γκργκιτς): Τσβιγιάνοβιτς, Πρέζελ 10, Σένιτσαρ 2, Λίσετς 12, Ντέμπελιακ 10(2), Κρόσελι 10(2), Ομπλακ 7(1), Γκόριτς 4, Εβανς 22.