Παλικαρίσια πρόκριση για την Εθνική

Written by  Φεβ 06, 2021

Η Ελλάδα επικράτησε με 73-55 της Βουλγαρίας, για την έκτη και τελευταία αγωνιστική του Ά ομίλου της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και κατέλαβε την δεύτερη θέση του ομίλου. Η Εθνική κυνηγούσε να βρίσκεται στις πέντε καλύτερες δεύτερες ώστε να πάρει το εισιτήριο για την τελική φάση και με το τελικό +18 τα κατάφερε και πήρε το τελευταίο εισιτήριο, επιστρέφοντας στη κορυφαία διοργάνωση μετά από το 2017 οπότε και κατέλαβε την 4η θέση, την κορυφαία στην ιστορία της.

Η Εθνική άρχισε την αναμέτρηση με τις Σταμολάμπρου, Νικολοπούλου, Χριστινάκη, Σπανού και Φασούλα στο παρκέ. Η Βουλγαρία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυναμικά και προηγήθηκε με 5-0 αλλά η Ελλάδα απάντησε με δυο καλάθια από τις Σπανού και Φασούλα για το 5-4. Τρίποντο της Νικολοπούλου στο 6:02 έβαλε την Εθνική μπροστά στο σκορ με 7-5 και η Σπανού λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στο +4 (5-9 στο 5:18). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε και στο +10 (10-20), για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 11-20. Στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα είχε τον έλεγχο, έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +13 αλλά η Βουλγαρία απάντησε μειώνοντας σε 23-28 στο 4:33. Δυο διαδοχικά καλάθια της Παυλοπούλου ανέβασαν εκ νέου στη διαφορά για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα (23-32).  Με καλάθι της Νικολοπούλου στο φινάλε του δεκαλέπτου διαμορφώθηκε το 37-33 για την Ελλάδα που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά η Άρτεμις Σπανού, που έφτασε τις 100 συμμετοχές με την Εθνική Γυναικών, είχε ήδη σημειώσει διψήφιο αριθμό πόντων (10) και την ακολουθούσαν η Παυλοπούλου με 8 και η Νικολοπούλου με 7 και 4 ασίστ.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε για τη Ελλάδα με δυο συνεχόμενα καλάθια της Φασούλα που διαμόρφωσαν το 41-33. Η διαφορά ανέβηκε πάλι στο +11 (36-47) με καλάθι της Παυλοπούλου λίγο μετά τα μισά της περιόδου. Η Βουλγαρία απαντούσε κάθε φορά που η Εθνική προσπαθούσε να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ, μείωνε τη διαφορά για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με 42-52. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα "κυνηγούσε" τη διαφορά ώστε να είναι ανάμεσα στις πέντε καλύτερες  δεύτερες των ομίλων που θα σφραγίσουν το εισιτήριο για τα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στο 5:51 το σύνολο του Βασίλη Μασλαρινού βρέθηκε στο +15 (46-61), με τρίποντο της Παυλοπούλου και στη συνέχεια στο +18 με καλάθι και φάουλ της Σωτηρίου (46-64).  Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά και 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα το σκορ ήταν στο 55-70. Η Παυλοπούλου αστόχησε σε τρίποντο αλλά η Φασούλα πήρε το ριμπάουντ, ευστόχησε σε δίποντο κερδίζοντας και φάουλ και με την εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 55-73 και με το +18 η Ελλάδα πανηγύρισε την πρόκριση της στα τελικά του ευρωπαΪκού πρωταθλήματος, που θα διεξαχθεί το καλοκαίρι στα γήπεδα της Γαλλίας και της Ισπανίας. Πρώτη σκόρερ τόσο της Εθνικής όσο και του αγώνα ήταν η Μαριέλλα Φασούλα που σημείωσε 16 πόντους, ενώ είχε και 9 ριμπάουντ (6 αμυντικά και 3 επιθετικά), 1 ασίστ και 2 μπλοκ και την ακολούθησαν σε απόδοση η Χριστινάκη με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, η Σπανού με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ και η Παυλοπούλου με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 33-37, 42-52, 55-73

Ελλάδα (Μασλαρινός): Χριστινάκη 15, Νικολοπούλου 9, Παυλοπούλου 13, Σπανού 14, Σπυριδοπούλου 3, Φασούλα 16, Γέμελος, Σωτηρίου 3, Σταμολάμπρου