Η Σερβία κατέκτησε το Ακρόπολις

Written by  Ιουν 21, 2021

Η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε στον άτυπο τελικό του τουρνουά Ακρόπολις Eurobank με 75-64 από την Σερβία στο ΟΑΚΑ.

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα καλό ξεκίνημα με τους Λαρεντζάκη και Σλούκα να ευστοχούν σε σουτ τριών πόντων. Κασελάκης και Μήτογλου πήραν τη σκυτάλη για το 12-5 (5’), αλλά η Σερβία μείωσε με ένα ξέσπασμα στον έναν πόντο (12-11, 5’30’’). Η Ελλάδα συνέχισε με καλύτερο ρυθμό με τον Ντόμπριτς να φέρνει τον αγώνα στα ίσια στο δεύτερο δεκάλεπτο (22-22, 12’). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια και το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 34-37.

Οι Σέρβοι βρήκαν το ρυθμό τους με έναν εξαιρετικό Ντόμπριτς στη θέση του οδηγού να οδηγεί στο +16 (42-58, 28’) με αρωγούς τους Πέτρουσεφ και Αβράμοβιτς. Ο Χάρης Γιαννόπουλος με σουτ τριών πόντων έδωσε κάποιες ανάσες (50-64, 32’) και με το τρίτο από τα 6μ75 δικό του εύστοχο σουτ η διαφορά μειώθηκε στους οχτώ πόντους (58-66, 35’30’’). Η Σερβία όμως είχε τις λύσεις και έφτασε στην τελική επικράτηση με 75-64 κλείνοντας το τουρνουά “Ακρόπολις Eurobank” αήττητη.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μάνος, Σώμος

Δεκάλεπτα: 21-19, 34-37, 45-60, 64-75

Ελλάδα (Πιτίνο): Ρογκαβόπουλος, Χρυσικόπουλος, Λούντζης 6, Κατσίβελης 2, Λαρεντζάκης 5, Καββαδάς 6, Σλούκας 10, Μποχωρίδης, Γιαννόπουλος 9, Αντετοκούνμπο 3, Κασελάκης 6, Μήτογλου 17