Λύγισε στην παράταση

Written by  Οκτ 16, 2021

Στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην Πεσκάρα της Ιταλίας η Εθνική ομάδα Κωφών Γυναικών αντιμετώπισε την Λιθουανία και ηττήθηκε στην παράταση με 59-70.

Η Λιθουανία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και ξεκίνησε με ένα σερί 8-0 την αναμέτρηση αλλά στη συνέχεια η Ελλάδα ισορρόπησε τον αγώνα για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τη διαφορά στους τρεις πόντους (12-15). Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 25-27. Στο δεύτερο μισό το σύνολο της Αθηνάς Ζέρβα πάτησε το γκάζι, ήταν εύστοχη από την περιφέρεια και το 27-32 στα πρώτα λεπτά της περιόδου έγινε 45-32, που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Σε αυτή την περίοδο η Ελλάδα σημείωσε 20 πόντους και δέχτηκε μόλις πέντε, δείχνοντας ότι δεν κατέχει άδικα τον τίτλο της πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Λιθουανία αντέδρασε στην τελευταία περίοδο και μείωσε αρχικά σε 47-43 για να ολοκληρώσει την ανατροπή και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, με τρεις βολές έξι δευτερόπτα πριν τη λήξη (53-53). Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Η Ανθή Χαϊνά βγήκε από τον αγώνα με πέντε φάουλ, η Λιθουανία πέρασε μπροστά με 4 πόντους και μετά το παιχνίδι πήγε στις βολές, με τις τυπικά φιλοξενούμενες να διευρύνουν το προβάδισμα στο +11, για το τελικό 59-70. Η Χρύσα Βεράνη ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 πόντους και ακολούθησαν Πατέρα και Μπάλκογλου με 11 και 10 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 25-27, 45-32, 53-53, 59-70 (παρ.)

Last modified on Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021 18:09