Ήττα από τη Βουλγαρία

Written by  Αυγ 04, 2024

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 72-62 από την Βουλγαρία στον δεύτερο αγώνα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 Β’ Κατηγορίας που πραγματοποιήθηκε στην Sala Polivalenta Blejoi στο Πλοϊέστι.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ελληνική ομάδα να στηρίζεται στην άμυνά της, ωστόσο, τα προβλήματα που αντιμετώπισε στην επίθεση από τις αρχές της β’ περιόδου και τα ποσοστά στα τρίποντα (21% συνολικά), έδωσαν τη δυνατότητα στην Βουλγαρία να βρεθεί σε θέση ισχύος.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μέχρι το 8΄διατηρούσε την επαφή του με το σκορ (17-16) και στο 12′ ήταν στη θέση του “οδηγού” (24-25), όμως από το 15′ και μετά, άρχισε να “κυνηγάει” τον αντίπαλό του, ο οποίος αξιοποιώντας τη δύναμή του μέσα στο καλάθι (ολοκλήρωσε τον αγώνα με 42 ριμπάουντ εκ των οποίων 31 ήταν αμυντικά, έναντι 32 ριμπ. που είχε συνολικά η Ελλάδα), προηγήθηκε με διαφορά 7 πόντων (34-27).

Το α’ ημίχρονο έκλεισε με την Ελλάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με τη μεγαλύτερη διαφορά (45-32), όμως στην γ΄ περίοδο, επιχείρησε να κάνει την ολική επαναφορά. Στο 25′ μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (48-43), και στην δ’ περίοδο, 5’11 πριν το τέλος, πλησίασε ακόμα περισσότερο μειώνοντας σε 63-59. Οι πέντε πόντοι που ακολούθησαν όμως από την Βουλγαρία, και κυρίως το τρίποντο της Σοκόλοβα, έδωσε ξανά στο 37΄ στην τυπικά γηπεδούχο απόσταση ασφαλείας (68-59) φτάνοντας στο τελικό 72-62.

Στον επόμενο αγώνα, η Ελλάδα την Τρίτη, 6 Αυγούστου, θα αντιμετωπίσει τη Νορβηγία (16.00).

Διαιτητές: Ζάτσκουκ (Ουκρανία), Μασκαρένια (Πορτογαλία), Φροσολίνι (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 24-20, 45-32, 60-50, 72-62

Ελλάδα (Γκουζίνη): Στολίγκα 5 (1), Παρασκευοπούλου 6, Χατήρα 13, Γιαπιτζόγλου, Φελούρη 8, Σιουμουρέκη 6, Ζιάκα 2, Λιανούδη 4, Χωλοπούλου 5, Σύρπα 13, Κωτσίνη.