Ρίο ερχόμαστε...

Written by  Σεπ 17, 2015

Σε ένα παιχνίδι που η μία ανατροπή διαδεχόταν την άλλη η Ελλάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Λετονίας με 97-90 εκπληρώνοντας έτσι τον έναν από τους δύο στόχους που είχε θέσει πριν ξεκινήσει για την περιπέτεια του Ευρωμπάσκετ, αυτόν της πρόκρισης στο προ Ολυμπιακό τουρνουά του επόμενου Μαΐου καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση στη διθοργάνωση.

Έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων όποιος δεν είδε τη συγκεκριμένη αναμέτρηση δεν θα πιστέψει ότι δεν είχε κριθεί μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα της. Η Εθνική ομάδα σε όλη την διάρκεια του αγώνα φαινόταν ότι ήταν επηρεασμένη από την ήττα στα προ ημιτελικά δίνοντας στους Λετονούς το δικαίωμα να ελπίζουν σε μια ακόμα έκπληξη.

Πρώτος σκόρερ της εθνικής μας ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ και οι Σπανούλης, Ζήσης, Καλάθης και Αντετοκούνμπο πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Η Εθνική ομάδα επιστρέφει σήμερα στην Ελλάδα.

Με τρίποντο από τον Καλάθη, ξεκίνησε η αναμέτρηση της Εθνικής κόντρα στην Λετονία για τις θέσεις 5-8 που δίνουν την δυνατότητα συμμετοχής στο Προολυμπιακό τουρνουά. Για τους αντιπάλους μας, ο Μπέρζινς πέτυχε το πρώτο καλάθι με τον Φρεϊμάνις να παίρνει δίνει στην ομάδα του τα ηνία του αγώνα και κάπου εκεί οι Έλληνες «κοιμήθηκαν» δίνοντας την δυνατότητα στους Λετονούς να πάρουν προβάδισμα 11 πόντων (5-16) μόλις στα μισά του δεκαλέπτου. Ο Βασίλης Σπανούλης μείωσε προσωρινά στους 8 από τα 6.75 για το 10-18 αλλά το double score ήρθε από Φρεϊμάνις. Με την συμβολή των Μπουρούση (βολές), Σλούκα και τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη η Ελλάδα μείωσε την διαφορά των 11 πόντων και πήγε στα αποδυτήρια στο μείον 7 (17-24).

Πετυχαίνοντας ½ εύστοχες βολές ο Μέγιερις ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο για τους Λετονούς, με τον Κώστα Σλούκα να κάνει διείσδυση και να μειώνει στους 6 (19-25), αφήνοντας την μπάλα στο καλάθι. Με δύο συνεχόμενα γκολ-φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο η ψαλίδα καλύφθηκε από την Επίσημη Αγαπημένη και σε συνδυασμό με το καλάθι του Γιάννη Μπουρούση έγινε το 26-27. Ο Greek Freak από την γραμμή των βολών έδωσε προβάδισμα (28-27) στην Ελλάδα (για πρώτη φορά μετά το 3-0). Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ο αρχηγός, Νίκος Ζήσης έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα (32-27) και ανέτρεψε το αγωνιστικό σκηνικό. Το Ελληνικό +10 ήρθε από τρεις βολές του Βασίλη Σπανούλη που διαμόρφωσε το 37-27 με τους Λετονούς να μειώνουν με τον Μέγιερις και να ισοφαρίζουν με τον Γιανιτσένοκς σε 37 όλα μετά από 6 συνεχόμενους πόντους του Λετονού. Το Ελληνικό σερί 20-4, έγινε 0-16 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα των Λετονών (37-44).

Με τρίποντο ξεκίνησαν οι Λετονοί την τρίτη περίοδο, συνεχίζοντας το σερί τους 0-19 και ο Μέιερς έκανε το +37-49 και το 0-21. Στο 0-24 χρειάστηκε να φτάσει το σερί, για να έρθει ο Μπουρούσης να πετύχει καλάθι και να κάνει το 39-52, με τους Λετονούς να συνεχίζουν να ανεβάζουν το κοντέρ. Χάρη στα καλάθια του Μπουρούση, το τρίποντο του Ζήση και το λέι απ του Κουφού η Γαλανόλευκη αντέδρασε και μείωσε στους 8 (48-56). Μετά το σερί 9-0 (11-4), όλα έδειχναν ότι μπορούν να γίνουν. Με τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο και λέι απ στην επόμενη φάση, η Ελλάδα μείωσε στο τρίποντο, στα 29 λεπτά αγώνα (56-59). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με γκολ-φάουλ από τον ηγέτη των Ερυθρόλευκων με το σκορ στον πόντο (60-61).

Ο Βασίλης Σπανούλης με γκολ-φάουλ, έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα και με την συμπληρωματική βολή και το έμμεσο τρίποντο έκανε το 63-61. Κώστας Κουφός και Νικ Καλάθης συνέχισαν να βρίσκουν διαδρόμους κάνοντας το 67-63. Την ώρα που ο Φρεϊμάνις δεν βρήκε στόχο από τα 6.75, ο Kill Bill και ο Καλάθης του… έδειξαν πως γίνεται για το 73-67. Σαν σε διαγωνισμό τριπόντων, ο Γιανιτσένοκς μείωσε και ο Καλάθης απάντησε (76-70). Όσο η αναμέτρηση όδευε προς το φινάλε η Ελλάδα έδειχνε τον χαρακτήρα της και τρία λεπτά πριν το φινάλε το σκορ βρισκόταν στο 83-75. Με 2/2 βολές του Μπουρού, διαμορφώθηκε το 88-79, με την Ελλάδα να βρίσκεται και με τα δύο πόδια στο Προολυμπιακό τουρνουά και τον δρόμο προς το Ρίο τον Ιούλιο του 2016. Αν και ο Ζήσης στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε το 92-79, οι Λετονοί με γρήγορα καλάθια μείωσε σε 92-86. Το… έργο ολοκληρώθηκε με σκορ 97-90.

Δεκάλεπτα: 17-24, 37-44, 60-61, 97-90

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 20, Ζήσης 12 (1), Σπανούλης 16 (2), Καλάθης 15 (3), Περπέρογλου, Σλούκας 6 (2), Καϊμακόγλου, Κουφός 5, Πρίντεζης 8 (2), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 15 (3).

Λετονία (Μπαγκάτσκις): Μεγέρις 14 (1), Φρεϊμάνις 10, Μπλουμς 2, Μπέρτανς 14, Τίμα 6 (2), Γιανιτσένοκς 22 (5/5τρ.), Στρέλνιεκς 2, Μπέρζινς 5, Βετσβάγκαρς 2, Κάρλις, Πέινερς, Μέιερς 13.