Αστοχία και λάθη στοίχισαν στην Εθνική

Written by  Ιουν 03, 2017

Η δεύτερη φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στη Ιταλία και την Ελλάδα στο Palazzetto dello sport της Ρώμης βρήκε νικήτριες τις γηπεδούχες με σκορ 70-59.

Η Ελληνική ομάδα έχοντας την Άρτεμις Σπανού σε πολύ καλή μέρα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της στα ριμπάουντ και παρόλο που πέτυχε 15 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες γνώρισε την ήττα με την αστοχία της και τα πολλά λάθη να της στοιχίζουν.

Ο αγώνας:

Η Ιταλία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-2 λίγο πριν τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και 12-7 στη συνέχεια. Όσο κυλούσε η ώρα η Ελληνική ομάδα έβρισκε το ρυθμό της μειώνοντας αρχικά σε 13-11 για να φτάσουμε ωστόσο στο 20-13 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Οι γηπεδούχες συνέχισαν να έχουν τα ηνία του αγώνα και η διαφορά έφτασε στο συν 11 (27-16) τρία λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την Ελλάδα πίσω στο σκορ με 36-29. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι μέχρι αυτό το χρονικό σημείο επικρατούσε στη μάχη των ριμπάουντ (23-14), είχε μόλις 15% στα τρίποντα και 12 λάθη (7 οι Ιταλίδες) ενώ χαρακτηριστικό είναι οι 24 από τους 36 πόντους των Ιταλίδων προήλθαν από τις αναπληρωματικές παίκτριες.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά βελτίωσαν την άμυνα τους και κρατώντας τις γηπεδούχες χωρίς σκορ για σχεδόν τέσσερα λεπτά έφτασαν το παιχνίδι στο καλάθι  (36-34). Μέχρι και δυο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (45-44) για να ξεφύγει και πάλι η Ιταλική ομάδα με 7 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου με 51-44 κάνοντας ένα σερί 6-0.

Η διαφορά ανέβηκε εκ νέου σε διψήφιο νούμερο (55-44) στην τελευταία περίοδο φτάνοντας μάλιστα στη μέγιστη τιμή της στο συν 13 (57-44) με την Ελλάδα να μένει χωρίς σκορ για περίπου πέντε λεπτά (από το 2:16 του τρίτου δεκαλέπτου). Ένα μικρό σερί 5-0 από τις παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά διαμόρφωσε το 57-49 αλλά η Ελληνική ομάδα δεν μπορούσε να αντιδράσει περισσότερο και έτσι το τελικό 70-59 ήρθε φυσιολογικά.

Κορυφαία από Ελληνικής πλευράς η Άρτεμις Σπανού που έκανε double double με 17 πόντους και 18 ριμπάουντ ενώ είχε επίσης 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Επιθετικά την ακολούθησαν οι Μάλτση με 11 πόντους (αλλά και 9 λάθη), Καλτσίδου με 9 και Σταμάτη με 8.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 36-29, 51-44, 70-59

Ιταλία (Καπομπιάνκο):  Κιλίνι 4, Σολτάνα 12, Ντότο, Ρες, Πένα 2, Κονσολίνι 1, Ζανταλασίνι 24, Φορμίκα 5, Κρίπα 8, Γκορίνι 4, Γκάτι 2, Σαντρί, Ντε Πρέτο 5, Μασκιάντρι 3,

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Έιβερι, Σπυριδοπούλου 4, Μάλτση 11, Σπανού 17, Καλτσίδου 9, Σταμολάμπρου 3, Σταμάτη 8, Νικολοπούλου 4, Κοσμά, Σωτηρίου 3, Χριστινάκη, Δίελα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιστρέφει στη βάση του και ακολουθεί η πρόβα τζενεράλε επί Ελληνικού εδάφους καθώς 7-9 Ιουνίου θα αντιμετωπίσει τις Ρωσία, Ουκρανία και Λευκορωσία σε τουρνουά στην Πάτρα.