Τέταρτη στην Ευρώπη η Εθνική

Written by  Ιουν 25, 2017

Η Εθνική ομάδα δεν μπόρεσε να ξεπεράσει για ακόμα μια φορά τον εαυτό της και με 78-45 την ήττα με από το Βέλγιο στο μικρό τελικό έμεινε εκτός βάθρου καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το αποτέλεσμα αυτό δεν μειώνει σε καμία περίπτωση την υπερπροσπάθεια που έκαναν οι διεθνείς και την ιστορία που έγραψαν στα γήπεδα της Τσεχίας δίνοντας ραντεβού για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2018 στην Ισπανία.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με την Άρτεμις Σπανού να έχει φορτωθεί με δυο φάουλ από τα μέσα της περιόδου και να κάνει το τρίτο της μόλις επτά λεπτά από την έναρξη του αγώνα το Βέλγιο πήρε προβάδισμα με 20-13 διευρύνοντας το σε 24-15 με τη Γουότερς να έχει πετύχει ήδη 10 πόντους.

Η Ελληνική ομάδα με ένα επιμέρους 7-2 μείωσε αρχικά σε 26-22, αλλά έχοντας περισσότερα λάθη και χωρίς να έχει βρει σκορ έξω από τα 6,75 βρέθηκε πίσω με 10 πόντους 32-22. Όσο το ημίχρονο πλησίαζε προς τη λήξη του με συνεχόμενα φάουλ που έστελναν τις Βελγίδες στις βολές η διαφορά άνοιγε (40-23 και συν 17 στο 2' 58''). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρίσκοντας ρυθμό στην άμυνα, που σε όλο του τουρνουά ήταν το δυνατό του σημείο, μείωσε σε 40-29 πριν την ανάπαυλα.

Με μόλις τέσσερις πόντους σε επτά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 22 (55-33) με τις παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά να μην μπορούν να αντιδράσουν. Το Βέλγιο σε πολύ καλή επιθετική μέρα και με την Ελληνική ομάδα μακριά από το καλό της πρόσωπο το αποτέλεσμα κρίθηκε νωρίς αφήνοντας πικρή γεύση στο φινάλε.

Χαρακτηριστικό της υπερηφάνειας που υπάρχει για αυτή την  ομάδα είναι ότι οι Έλληνες φίλαθλοι τραγουδούσαν τον εθνικό ύμνο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-29, 61-36, 78-45

Βέλγιο (Μέστνταγκ): Λίνσκενς 9, Μέσταγκ Κ. 18, Ντελέρ , Χέντριξ 2, Σαρπρό 3, Μέσεμαν Ε. 15, Βάουτερς 14, Μέσταγκ Χ., Γκέλντοφ 3, Νόβελαρς, Βανλού 9, Ράμαν 5

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου, Σταμάτη 2, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 1, Μάλτση 13, Νικολοπούλου 3, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 6, Καλτσίδου 4, Χριστινάκη 3, Φασούλα 9