Θριαμβευτικά στους "4" η Εθνική Κωφών

Written by  Ιουλ 25, 2017

Την πρόκριση της στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες των Ολυμπιακών Αγώνων Κωφών πανηγύρισε η Εθνική Γυναικών επικρατώντας στα προημιτελικά με 64-51 της Κίνας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα του λεπτά με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ. Η Ελληνική ομάδα ήταν αυτή που κατάφερε να ξεφύγει τρία λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου με συν 11 (22-11) για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 26-20. Η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα της Κίνας ισορρόπησε το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 32-30.

Το δεύτερο μισό του αγώνα άνηκε στις παίκτριες της Αθηνάς Ζέρβα οι οποίες ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά από τις αντιπάλους τους  και καταθέτοντας την ψυχή τους στο παρκέ για ακόμα ένα παιχνίδι πήραν πανάξια την πρόκριση στην τετράδα της διοργάνωσης.

Πρώτη σκόρερ της Ελληνικής ομάδας αλλά και του αγώνα η αρχηγός Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη με 21 πόντους και την ακολούθησε η Στεφανία Πατέρα με 10 πόντους αλλά και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 32-30, 54-40, 64-51

Last modified on Τρίτη, 25 Ιουλίου 2017 15:15