Τρίτη νίκη και συνεχίζει για την πρωτιά!

Written by  Φεβ 14, 2018

Την τρίτη νίκη της πέτυχε η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2019, αφού επικράτησε με 81-59 της Πορτογαλίας στο Κλειστό της Χαλκίδας!

Το ματς

Ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου ήταν το παιχνίδι, με τις Πορτογάλες να βρίσκουν σκορ κυρίως με το περιφερειακό τους σουτ και την Κορέια, η οποία μάλιστα μέχρι την ανάπαυλα είχε 16 πόντους με 4/6 τρίποντα. Το τέλος της περιόδου βρήκε τις γηπεδούχες μπροστά με 25-23, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ελληνική ομάδα, με την Τζάκι Γέμελος να ανεβάζει σημαντικά την απόδοσή της και την επιθετική επίδοση της Ελλάδας. Τη μεγάλη διαφορά έκανε η άμυνα, που έφερε το προβάδισμα σε ψηφίο νούμερο και με το +12 έκλεισε το πρώτο μέρος.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν στην επανάληψη με σερί 5-0, ωστόσο η αντίδραση των διεθνών μας ήταν άμεση, κάτι που αύξησε το προβάδισμα μέχρι και το +16 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, για να λήξει αυτό στο +19 τελικά (67-48). Στην τέταρτη περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε σημαντικά και έτσι οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 81-59.

Κορυφαία επιθετικά για τις νικήτριες η αρχηγός, Εβίνα Μάλτση, με 20 πόντους, ενώ η Γέμελος πρόσθεσε 16. Από πλευράς Πορτογαλίας, η Κορέια ξεχώρισε, όπως προαναφέραμε, με 24 πόντους.

Πλέον η Εθνική μας θα θελήσει να κάνει το 2/2 στα ματς του ερχόμενου Νοεμβρίου (17-21/11) με Μεγάλη Βρετανία εκτός και Ισραήλ εντός έδρας, ώστε όχι μόνο να προκριθεί στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ, αλλά να το κάνει και ως πρωτοπόρος του ομίλου της.

Ελλάδα – Πορτογαλία 81-59

Δεκάλεπτα: 25-23, 46-34, 67-48, 81-59

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Χατζηνικολάου 3, Φασούλα 11, Γέμελος 16(4), Καλτσίδου 10, Κοσμά 2, Λύμουρα, Μάλτση 20(4), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 8, Σπανού 5, Σπυριδοπούλου 4, Σταμάτη

Πορτογαλία (Βασκονσέλος): Φιλίπε, Ροζάριο, Μπραντάο 3, Κορέια 24(5), Κόστα 7(1), Ντομίνγκες 4, Γκονσάλβες, Λιβουλο, Νέβες 2, Σίλβα Λ. 5(1), Σίλβα Σ. 4, Βιάνα 10(2)