«Έσπασε το Ρόδι» και ελπίζει ο ΠΑΟΚ

Written by  Ιαν 14, 2015

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ για την δεύτερη αγωνιστική του «Last-32» του Εurocup, αφού ο "Δικέφαλος" επικράτησε της Καντου στην Πυλαία με 78-77  με τρίποντο του Δέδα 7 '' πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας και άνοιξε το... λογαριασμό των νικών στον όμιλο του.

O ΠΑΟΚ έκανε την μεγάλη ανατροπή στα τελευταία δυο λεπτά καθώς το 67-76 του 38'' μετατράπηκε στο 77-76 στο τέλος της αναμέτρησης. Η νίκη ήταν πολύ σημαντική καθώς ο «δικέφαλος» μετά την ήττα από την Λιμόζ στην πρεμιέρα του «Last-32» δεν ήθελε να χάσει και άλλο έδαφος στην προσπαθεια για πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σούλη Μαρκοπούλου ήταν ο Λανγκφόρντ με 18 πόντους (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 ελεύθερες βολες) απόδοση που μεταφράστηκε σε 25 βαθμούς στο σύστημα ranking.

Η αναμέτρηση

Η Καντού ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε μόλις στο 3' να προηγείται με 2-8. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε 12-8 στο 5'. Η Καντού όμως ήταν πιο ψύχραιμη πιο εύστοχη και έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 20-24.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά και κατάφερε μόλις στο 11΄να καλύψει την εις βάρος του διάφορα και να προηγηθεί με 25-24. Ο «Δικέφαλος» φαινόταν να εχει ελέγξει το ρυθμό καθώς δεν άφηνε τους Ιταλούς να κάνουν το παιχνίδι τους. Ο Λανγκφόρντ ήταν εκείνος που οδηγούσε επιθετικά τον ΠΑΟΚ με την περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 38-34.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Αρχικά ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 40-34 με την Καντού να αντιδρά να κάνει ένα σερί 0-7 και να «παίρνει κεφάλι» στο σκορ με 40-41. Ο ΠΑΟΚ όμως είχε και πάλι τις λύσεις και με κινητηρίους άξονες τους Τσόχλα και Μαργαρίτη προηγήθηκε και πάλι στο τέλος της περιόδου με 57-54.

Η τέταρτη περίοδος ήταν πολύ συγκλονιστική με την Καντού αρχικά να εκμεταλλεύεται το επιθετικό «black-out» του «Δικέφαλου» και να προηγείται με 65-71 στο 36'. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ χάνει με πέντε φάουλ τον Μαργαρίτη την ώρα μάλιστα που είχε καταφέρει να μειώσει σε 72-76. Ο Κάρτερ με γκολ φάουλ στα 40'' πριν το τέλος έκανε το 75-76, αλλά αστόχησε στην συμπληρωματική βολή που εκτέλεσε. Στην αμέσως επόμενη επίθεση της Καντού ο Κάρτερ κάνει φάουλ ( το πέμπτο του) πάνω στον Τζόνσον-Οντομ με το χρονόμετρο να δείχνει 17.7'' για το τέλος της αναμέτρησης. Ο παίκτης της Ιταλικής ομάδας ήταν εύστοχος σε μια από τις δυο βολες κάνοντας το σκορ 75-77 υπέρ της Καντού. Ο Σούλης Μαρκόπουλος κάλεσε ταιμ αουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση της ομάδας του. Το πλάνο που σχεδίασε ο Έλληνας τεχνικός βγήκε και το τριποντο του Δέδα βρήκε στόχο για το 78-77. Στα τελευταία δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ να παίξει άμυνα με τον Σαλούστρο να κλέβει την μπάλα και να σφραγίζει την πολύ μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-34, 57-54, 78-77

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 18, Λιάπης, Κάρτερ 9, Κακαρούδης 11 (3), Τσόχλας 11 (7 ασίστ), Δέδας 7 (1), Μαργαρίτης 8, Όντουμ, Βον 6, Μπρέμερ 2, Σαλούστρος 6 (1).

Καντού (Σακριπάντι): Τζόνσον-Όντομ 14, Φελντίν 9, Αμπάς, Λαγκάνα, Τζόουνς 16 (9 ριμπ.), Σερμαντίνι 6 (6 ριμπ.), Χόλις 6 (2), Μπούβα 7 (1), Τζεντίλε 5, Ουίλιαμς 14 (1)