«Λύτρωση» στην εκπνοή για την Βαλένθια

Written by  Οκτ 01, 2020

Η Βαλένθια με ένα καλάθι του Σαμ Βαν Ρόσομ 16’’ πριν τη λήξη πήρε πολύ δύσκολη νίκη επί της Βιλερμπάν με 65-63 και έκανε έστω και δύσκολα θετικό ντεμπούτο στην νέα αγωνιστική περίοδο.

Το παιχνίδι ήταν κακό από άποψη ποιότητας, ενδεικτικό της αγωνιστικής κατάστασης που βρίσκονται οι ομάδες αυτήν την περίοδο, με την Βαλένθια να παίρνει μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 18-11, αλλά η γαλλική ομάδα απάντησε με σερί 6-0 για να μειώσει στον πόντο στο τέλος του δεκάλεπτου για το 18-17.

Η Βαλένθια προηγήθηκε και πάλι με 7 πόντους (28-21), ενώ με πολύ καλή άμυνα, έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (37-25), αλλά και πάλι η Βιλερμπάν απάντησε με νέο σερί 8-0 για να πλησιάσει στο ημίχρονο σε 37-33.

Η γαλλική ομάδα έφτασε στην ανατροπή, αφού κατάφερε να περάσει και μπροστά με 41-43 στο 25’, ενώ με τους γηπεδούχους να ξαναπαίρνουν οριακό προβάδισμα, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 50-47.

Όπως αναμενόταν, η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε δραματικό φινάλε, με την Βαλένθια να ξεφεύγει και πάλι με 7 πόντους (58-51) και το σκηνικό να επαναλαμβάνεται με την Βιλερμπάν να ισοφαρίζει με τρίποντο του Λακόμπ στα 25’’ πριν τη λήξη.

Στην τελευταία φάση, ο Βαν Ρόσομ κατάφερε να σκοράρει για το 65-63, η Βαλένθια είχε φάουλ να δώσει για να ροκανίσει το χρόνο και τελικά έφτασε στην πολύ δύσκολη, όσο και σημαντική νίκη.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον Μάικ Τόμπι να προσθέτει 10 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ από την Βιλερμπάν, ο Μουσταφά Φολ σημείωσε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Νόρις Κόουλ 11 πόντους με 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 37-33, 50-47, 65-63

Φωτό: euroleague.net