Νίκες για Χίμκι και Ζαλγκίρις στην πρεμιέρα

Written by  Οκτ 14, 2017

Με το «δεξί» μπήκε η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε δύσκολα της Βαλένθια με 75-70 και πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ενδιαφέρον με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, την Χίμκι να διατηρεί μικρές διαφορές, αλλά τη Βαλένθια να καταφέρνει να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί με 7 πόντους (47-54) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει σκοράρει για τα επόμενα 7’ και να κρατήσει τη νίκη ως το τέλος. .

Ο Αλεξέι Σβεντ ηγήθηκε της προσπάθειας της Χίμκι με 19 πόντους, 2 ριμπάουντκ αι 3 ασίστ, με τον Τόμας Ρόμπινσον να ακολουθεί με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από την Βαλένθια, ο Έρικ Γκριν συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τη νέα του φανέλα σημειώνοντας 22 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ ο Τίμπορ Πλάις είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-36, 59-57, 75-70

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο Κάουνας, όπου η Ζαλγκίρις κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 78-76 και να ξεκινήσει ιδανικά τη σεζόν.

Η αναμέτρηση είχε τρομερό ενδιαφέρον με το προβάδισμα να εναλλάσσεται στο δεύτερο ημίχρονο συνεχώς και με τον Κέβιν Πάνγκος να σημειώνει 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις πήρε την πρώτη νίκη της.

Ο Πάνγκος είχε συνολικά 14 πόντους με 3 ασίστ, ο Παούλιους Γιανκούνας είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Εντγκάρας Ουλανόβας είχε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Μίλκο Μπιέλιτσα σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Πέρο Άντιτς έκανε καλό παιχνίδι με 17 πόντους 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 43-40, 53-57, 78-76