Δύσκολα η ΤΣΣΚΑ, η Μάλαγα έστειλε στον… πάτο την Εφές

Written by  Νοε 03, 2017

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύθηκε πολύ απέναντι στην νεανική Ζαλγκίρις Κάουνας, όμως, στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 94-91 και να βρεθεί στο 4-1 μαζί με τις Ρεάλ Μαδρίτης και Χίμκι.

Αν και κατάφερε να πάρει διψήφιες διαφορές από το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου και έπειτα, η ΤΣΣΚΑ δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να πλησιάζει επικίνδυνα (72-68) και να χρειάζονται τα φαρμακερά τρίποντα του Βοροντσέβιτς για να κλειδώσει η νίκη που διατηρεί την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στις θέσεις των επικεφαλής της βαθμολογίας.

Ο Νάντο Ντε Κολό έκανε μεγάλο παιχνίδι με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με τον Γουίλ Κλίμπουρν να έχει 26 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο καθοριστικός Αντρέι Βοροντσέβιτς ολοκλήρωσε με 14 πόντους (4/6 τρίποντα) και 2 ριμπάουντ.

Από την Ζαλγκίρις, ο Βασίλιε Μίλιτς είχε 20 πόντους με 7 ασίστ, ο Εντγκάρας Ουλανόβας είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Παούλιους Βαλίνσκας σημείωσε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 51-36, 69-62, 94-91

Με τρομερή απόδοση στην τελευταία περίοδο η Ουνικάχα Μάλαγα επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη της Αναντολού Εφές με 79-74 και «βύθισε» την τουρκική ομάδα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς νίκη ακόμα μετά από πέντε αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επιμέρους 15-26 στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν στην δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση, με πρωταγωνιστές τον Νεμάνια Νέτοβιτς που σημείωσε 13 πόντους με 8 ασίστ, τον Γκεόργκι Σερμαντίνι που είχε 13 πόντους, τον Ρέι ΜακΚάλουμε επίσης με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τον Τζέημς Ογκουστίν που σημείωσε 11 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Για την Αναντολού Εφές που ακόμα ψάχνει την πρώτη της νίκη, ο Βλαντιμίρ Στίματς έκανε double-double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μπροκ Μότουμ είχε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Κρούνοσλαβ Σίμον είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Τζος Άνταμς είχε 10 πόντους με 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 35-35, 59-53, 74-79