Έπεσε το ΟΑΚΑ, εκτός τετράδας ο Παναθηναϊκός

Written by  Ιαν 19, 2018

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έγινε η πρώτη ομάδα που καταφέρνει να σπάσει την έδρα του Παναθηναϊκού Superfoods στην φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας στο “Nick Gallis” με 75-70 και εδραιώθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, πετώντας τους «πράσινους» από την πρώτη τετράδα.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ άστοχα το παιχνίδι, παρ’ όλα αυτά με την αύρα του ΟΑΚΑ και την πιεστική της άμυνα κράτησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, έφτασε ακόμα και σε διαφορά 10 πόντων, όμως, στο τελευταίο πεντάλεπτο δεν άντεξε τα «φαρμακερά» χτυπήματα του Σέρχιο Ροντρίγκεθ και είδε την έδρα της να σπάει για πρώτη φορά φέτος, μετρώντας δυο ήττες στην «διαβολοβδομάδα», με συνέπεια να βρεθεί εκτός των θέσεων που δίνουν πλεονέκτημα στα play off.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε ορεξάτος και με δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα 7-2 στον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα, ενώ παρά την αντίδραση της ρωσική ομάδας που μείωσε στο καλάθι (12-10), οι «πράσινοι» δεν δυσκολεύθηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμα ως το τέλος του δεκάλεπτου, όταν και προηγήθηκαν με 20-15.

Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη, με την άμυνα της ρωσικής ομάδας να έχει σφίξει πολύ, τον Παναθηναϊκό να μη μπορεί να φτάσει στο καλάθι και την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 22-25 στο 16’ και με τον Οθέλο Χάντερ να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι, να κλείνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 29-31.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός να είχε μόλις 1/16 τρίποντα, όμως, η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη, με τους «πράσινους» να βρίσκουν σκοράρισμα από την περιφέρεια και με σερί 12-0 να προηγηθούν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (46-36), βάζοντας «φωτιά» στο ΟΑΚΑ.

Η ΤΣΣΚΑ, ωστόσο, δεν τα παράτησε, βρήκε μεγάλα σουτ και ισοφάρισε σε 49-49 κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο επίσης στην ισοπαλία με το σκορ στο 51-51.

Η τελευταία περίοδος αναλώθηκε σε ένα ατελείωτο γαϊτανάκι εναλλαγής στο προβάδισμα, πριν η ΤΣΣΚΑ αρχίσει να παίρνει μια διαφορά (60-65) και υπό την πίεση που έφερε αβίαστα λάθη για τον Παναθηναϊκό να πάει για πρώτη φορά στο +8 (63-71) και να βάλει γερές βάσεις για τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός με σερί 6-0 μείωσε στο καλάθι (69-71), όμως, ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με μεγάλο τρίποντο έκανε το 69-74 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την ΤΣΣΚΑ, σπάζοντας το αήττητο των «πρασίνων» στο ΟΑΚΑ με το τελικό 70-75.

Ο Ισπανός ήταν ο… δήμιος του Παναθηναϊκού, καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 πόντους (4/6 τρίποντα) οδηγώντας την ΤΣΣΚΑ στη νίκη. Σημαντική βοήθεια στη ρωσική ομάδα προσέφερε ο Οθέλο Χάντερ που σημείωσε 12 πόντους, ο Κόρι Χίγκινς είχε 14 πόντους με 5 ριμπάουντ, ενώ ο Νάντο Ντε Κολό σημείωσε 10 πόντους.

Η μεγάλη εμφάνιση του Νικ Καλάθη, ο οποίος έκανε και πάλι double-double με 13 πόντους και 11 ασίστ, δεν ήταν αρκετή, με τον Νίκο Παππά να σημειώνει 14 πόντους, τον Θανάση Αντετοκούνμπο έκανε την καλύτερη εμφάνισή του στην Ευρωλίγκα με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Κέισι Ρίβερς σημείωσε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-31, 51-51, 70-75