Αήττητη η ΤΣΣΚΑ με... ρωσο-ισπανικό σόου, πέρασε από την Τουρκία η Μπαρτσελόνα

Written by  Οκτ 26, 2018

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύθηκε για τρία δεκάλεπτα απέναντι στην… πρωτάρα Γκραν Κανάρια, αλλά τελικά κατάφερε έπειτα από ένα ιδιαιτέρως χορταστικό παιχνίδι, να επικρατήσει με το εντυπωσιακό 106-91 και να συνεχίσει αήττητη μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό.

Η αναμέτρηση ήταν απολαυστική, με τις δυο ομάδες να προσφέρουν σκορ και θέαμα και να κρατούν το ενδιαφέρον για τον τελικό νικητή ανοικτό μέχρι τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όταν η ρωσική ομάδα κατάφερε να πάρει διαφορά και να φτάσουν τελικά στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την ΤΣΣΚΑ, παίρνοντας προβάδισμα στο ξεκίνημα με 13-4 και να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ μέχρι το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, προηγήθηκαν και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά τριών πόντων (77-80).

Η Γκραν Κανάρια άντεξε μέχρι το 34’, όταν η ΤΣΣΚΑ άρχισε να παίρνει κεφάλι και να καταφέρνει να φτάσει στην τελική νίκη και το 4-0, με τους γηπεδούχους να μένουν στο 1-3.

Ο Νάντο Ντε Κολό είχε 22 πόντους με 6 ασίστ, ο Κόρι Χίγκινς πρόσθεσε 17 πόντους με 4 ασίστ, ο Οθέλο Χάντερ σημείωσε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Άλεκ Πέτερς είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Γουίλ Κλίμπουρν 15 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πρόσθεσε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε ένα απολαυστικό βράδυ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Από την Γκραν Κανάρια που αντιστάθηκε όσο μπορούσε, ο Κλέβιν Χάνα είχε 17 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Ντι Τζέι Στρόμπερι πρόσθεσε 16 πόντους και ο Κρίστοφερ Έβανς είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 55-52, 77-80, 91-106

Η Μπαρτσελόνα έπαιξε με πάθος και καθαρό μυαλό, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να πάρει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Νταρουσάφακα με 79-71 και να ανέβει στο 2-2 της βαθμολογίας, αφήνοντας την τουρκική ομάδα στο 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το ξεκίνημα τον έλεγχο της αναμέτρησης, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας και πιεστική άμυνα που εγκλώβισε τους γηπεδούχους και διατήρησαν το προβάδισμα, φτάνοντας ακόμα και σε διψήφια διαφορά (33-43).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ωστόσο, η Νταρουσάφακα αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 24-11 στην τρίτη περίοδο, μετέτρεψε το 40-47 του ημιχρόνου σε 64-58 στο 30’ δείχνοντας ικανή να φτάσει στη νίκη. Η Μπαρτσελόνα, ωστόσο, έκανε σχεδόν άψογη τελευταία περίοδο, όπου με εντυπωσιακή άμυνα και κυριαρχία στα ριμπάουντ (συνολικά 20 επιθετικά) έκανε σερί 21-7 και έφτασε στην τελική νίκη.

Κορυφαίος των «μπλαουγκράνα» ο Κρις Σίγνκλετον με 18 πόντους και 5 επιθετικά ριμπάουντ, με τον Άντε Τόμιτς να έχει 17 πόντους με 4 ριμπάουντ και τον Τομά Ερτέλ 13 πόντους με 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από την Νταρουσάφακα, ο Μάικλ Έρικ είχε 17 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Στάντον Κιντ είχε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-47, 64-58, 71-79