Τον… πλήγωσε ο Σλούκας

Written by  Νοε 15, 2018

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη επί της Φενερμπαχτσέ, αλλά ο Κώστας Σλούκας με μεγάλα προσωπικά σουτ στο τέλος πίκρανε τους πρώην συμπαίκτες του, αναγκάζοντας τους «ερυθρόλευκους» στην ήττα με 72-73, την τρίτη συνεχόμενη στην Ευρωλίγκα, που τους φέρνει στο 3-4 και πλέον σε πολύ δύσκολη θέση, αφού ακολουθεί «διαβολοβδομάδα» με την δύσκολη εκτός έδρας αποστολή απέναντι στην Μπάγερν και την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ.

Το παιχνίδι δεν ήταν καλό σε ποιότητα για τρία δεκάλεπτα, όμως, στο τελευταίο η αγωνία χτύπησε «κόκκινο» με τις δυο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη και τον Ολυμπιακό να έχει την τελευταία επίθεση, όμως, το σουτ του Ουίλιαμ-Γκος δεν βρήκε στόχο.

Η Φενερμπαχτσέ ήταν ψύχραιμη σε κάθε δύσκολη στιγμή που βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ και ανέβηκε στο 6-1, με τον Κώστα Σλούκα να πληγώνει τον κόσμο του Ολυμπιακού που τον χειροκρότησε θερμά στην παρουσίαση των ομάδων, δείγμα της επιθυμίας του οι δρόμοι τους να ξανασμίξουν, ενώ, αποδοκίμασε χλιαρά τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο, που οι δυο ομάδες προσπάθησαν να βρουν τα πατήματά τους και τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται να φτάσει στο καλάθι, απειλώντας κυρίως με τον Ουίλιαμς-Γκος, η Φενερμπαχτσέ άνοιξε το ρυθμό, βρήκε μακρινά σουτ και προηγήθηκε με 10-16 και παρά την προσπάθεια των «ερυθρόλευκων» που μείωσαν γρήγορα στον πόντο (18-19), έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18-21.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου και αυτό φάνηκε στο ότι περιόρισε αισθητά τα επιθετικά ατού της Φενερμπαχτσέ, ενώ με το που βρήκε σουτ από την περιφέρεια με τον Άξελ Τουπάν, ξεμπλόκαρε και πήρε διαφορά 8 πόντων (35-27)

Τα τρίποντα του Μαχμούτογλου και οι προσωπικές ενέργειες του Σλούκα βοήθησαν την τουρκική ομάδα να ξεκολλήσει και να τρέξει ένα δικό της σερί 12-0 για να περάσει μπροστά ξανά (35-39) και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 39-39.

Με σταθερά καλή άμυνα και υπομονή στην επίθεση, ο Ολυμπιακός κράτησε χαμηλά τη Φενερμπαχτσέ και άρχισε να δημιουργεί ένα μικρό προβάδισμα (51-45) και προηγήθηκε στο τέλος του δεκάλεπτου με 53-50, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 55-55 με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και το παιχνίδι να πάρει μια άγρια μορφή.

Μπορεί οι δυο ομάδες να… έσπαζαν τα καλάθια, αλλά ο ρυθμός ήταν δαιμονιώδης, με την τουρκική ομάδα να προηγείται με το μεγάλο τρίποντο του Μαχμούτογλου (62-65), ο Ουίλιαμς-Γκος με τρίποντο και τρομερή ασίστ στον Μιλουτίνοφ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 69-67, αλλά ο Κώστας Σλούκας με 3/3 βολές και ένα μεγάλο τρίποντο, πλήγωσε την πρώην ομάδα του, προκαλώντας υβριστικά συνθήματα από τους οπαδούς των «ερυθρόλευκων».

Ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο στα 36’’ έβαλε… φωτιά στο ΣΕΦ, ο Κάλινιτς αστόχησε και ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάρει την μεγάλη νίκη.

Ο Ουίλιαμς-Γκος πήρε την προσπάθεια, αλλά το σουτ του βρήκε σίδερο, με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να μην μπορεί να την σπρώξει στο καλάθι και την Φενερμπαχτσέ να φεύγει νικήτρια έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με 72-73.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Κώστας Σλούκας με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Νίκολα Κάλινιτς να έχει 16 πόντους και 4 ριμπάουντ και τον Μελίχ Μαχμούτογλου να έχει 12 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Από τον Ολυμπιακό, ο Κώστας Παπανικολάου στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός, φτάνοντας τους 18 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος είχε 13 πόντους με 5 ασίστ, αλλά ήταν ο μοιραίος παίκτης που αστόχησε στο σουτ της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-39, 53-50, 72-73

Φωτό: euroleague.net