Άνετες νίκες για Ρεάλ, Εφές, Αρμάνι και Χίμκι στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου

Written by  Ιαν 04, 2019

Η Ρεάλ πάτησε το γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο και επικράτησε στη Μαδρίτη της Μακάμπι με 91-79 ανεβαίνοντας στο 13-3.

Η Μακάμπι μπήκε ιδανικά στο ματς και πραγματοποίησε ένα δυνατό πρώτο μέρος, καθώς οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 44-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να αποσπάσουν μια διαφορά 7 πόντων (69-62) και να ολοκληρώσουν το έργο τους στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η διαφορά έκλεισε σε διψήφιο αριθμό για το τελικό 91-79.

Για την Ρεάλ ο Αγιόν είχε 18 πόντους με 9/10 δίποντα, ενώ για την Μακάμπι ο Ρολ σημείωσε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-44, 69-62, 91-79

Δείτε τη στατιστική ΕΔΩ

Η Εφές είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στην Μπάγερν στη Τουρκία, καθώς επικράτησε άνετα με 92-77.

Οι Τούρκοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκαν με 55-36, ενώ στο δεύτερο μισό απλά κράτησαν σε απόσταση τους Γερμανούς για το τελικό 92-77.

Εξαιρετικό το 50% στα τρίποντα των Τούρκων με 11/22 που είχαν πρώτο σκόρερ τον Μίσιτς με 20 πόντους και τους Άντερσον, Ντάνστον να σκοράρουν 16. Για την Μπάγερν ο Λούσιτς είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 55-36, 70-54, 92-77

Η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε ευκαιρία να ξεσπάσει πάνω στην Μπούντουτσνοστ επικρατώντας με 111-94.

Οι Ιταλοί με 16/30 τρίποντα στην αναμέτρηση κατάφεραν να πάρουν από το ξεκίνημα διψήφια διαφορά (36-22 το πρώτο δεκάλεπτο), να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 56-45 για να ολοκληρώσουν το δεύτερο μέρος με το πόδι στο γκάζι σε ένα άκρως επιθετικό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές για το τελικό 111-94.

Πρώτος σκόρερ για την Αρμάνι ο Μίτσοφ με 20 πόντους, ενώ για τους Μαυροβούνιους ο Μπιτάτζε σημείωσε 23.

Τα δεκάλεπτα: 36-22, 56-45, 82-66, 111-94

Η Χίμκι μετά το άσχημο ξεκίνημα αμυντικά, ισοπέδωσε την Γκραν Κανάρια στην Ισπανία με 99-70.

Οι Ρώσοι είδαν τους Ισπανούς να μπαίνουν μπροστά με 30-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στην δεύτερη περίοδο με επί μέρους σκορ 27-6 πήγαν στα αποδυτήρια με 50-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ασταμάτητη, καθώς ανέβασε τη κι άλλο τη διαφορά για το 73-50, ώστε να κλείσει θριαμβευτικά με +29 (99-70).

Πρώτος σκόρερ με 20 πόντους ο Μποστ, ενώ για την Κανάρια ο Έρικσον είχε 14.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 36-50, 50-73, 70-99