Γλίτωσε το «έμφραγμα» η Ρεάλ, σχεδόν 100αρα η ΤΣΣΚΑ

Written by  Φεβ 01, 2019

Η Νταρουσάφακα έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή που περισσότερη ζημιά θα έκανε στην Ρεάλ Μαδρίτης, παρά θα προσέφερε βαθμολογικά οφέλη στην ίδια, αφού έχει από καιρό ουσιαστικά αποκλειστεί, όμως, οι Πρωταθλητές Ευρώπης άντεξαν στο τέλος στην πίεση και πήραν μια πολύ δύσκολη, όπως αποδείχθηκε, νίκη με 86-82 που τους φέρνει στο 17-4 και ακολουθούν κατά πόδας την Φενερμπαχτσέ στο κυνήγι της πρώτης θέσης.

Η Ρεάλ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα και πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά, φτάνοντας το 38-53 στο ημίχρονο, δείχνοντας πως θα πάρει μια εύκολη νίκη.

Η Νταρουσάφακα, ωστόσο, δεν εγκατέλειψε και με τον εκπληκτικό Τόνεϊ Ντάγκλας να την οδηγεί στο σκοράρισμα, άρχισε να μειώνει σταδιακά τη διαφορά και μπήκε στα τελευταία λεπτά, διεκδικώντας με αξιώσεις τη νίκη.

Ο Ντάγκλας, μάλιστα, ισοφάρισε με τρίποντο στα 38’’ και έβαλε «φωτιά» στην αναμέτρηση, αλλά στη συνέχεια υπέπεσε σε λάθος που οδήγησε σε αντιαθλητικό φάουλ του Όζμιζρακ, με την Ρεάλ να παίρνει πολύ δύσκολα τη νίκη.

Ο Άντονι Ράντολφ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Τρέι Τόμπκινς με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ ηγήθηκαν της νίκης της Ρεάλ, με τον Τζέισι Κάρολ να έχει 12 πόντους και τον Κλέμεν Πρέπελιτς να προσθέτει 10.

Ο Τόνεϊ Ντάγκλας ήταν μια ομάδα μόνος του με 27 πόντους, 3, ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τζέρεμι Έβανς που έκανε double-double με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-53, 59-72, 82-86

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μπουντούτσνοστ, την οποία συνέτριψε εύκολα με 99-69 και ανέβηκε στο 16-5, συνεχίζοντας το κυνήγι της 2ης θέσης.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, παίρνοντας νωρίς διψήφια διαφορά (20-10), όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, όταν βρέθηκαν να χάνουν με 52-47.

Το δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετικό, με την ΤΣΣΚΑ να… πατάει γκάζι και να ανεβάζει σταδιακά τη διαφορά, ενώ στην τελευταία περίοδο έκανε… πάρτι, όταν με επιμέρους 27-8, εκτόξευσε τη διαφορά στο τελικό +30.

Κορυφαίος με διαφορά ήταν ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος σταμάτησε στου 26 πόντους με 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, συγκεντρώνοντας 38 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, ενώ ο Ντάνιελ Χάκερ είχε 17 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ σημείωσε 14 πόντους και ο Κάιλ Χάινς είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Από την Μπουντούτσνοστ, ο Νόρις Κόουλ σημείωσε 11 πόντους και ο Τζέημς Μπελ 10.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 52-47, 72-61, 99-69