Παραλίγο "έμφραγμα" για Αρμάνι

Written by  Φεβ 01, 2019

Η Γκραν Κανάρια ήταν ένα βήμα πριν πάρει μαζί της την Αρμάνι εκτός οκτάδας, όμως ο Νάναλι ήταν εκεί και με δέκα προσωπικούς πόντους στην παράταση γλύτωσε τους Ιταλούς επικρατώντας με 106-104.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά την αναμέτρηση και αυτό το δείχνει απόλυτα το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου όπου η Αρμάνι ήταν μπροστά με 28-27. Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στους Ισπανούς οι οποίοι με επί μέρους σκορ 18-12 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 46-39. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κανάρια κατάφερε να παραμείνει στην μεγαλύτερη διάρκεια μπροστά, όμως η Ιταλική ομάδα ήταν αυτή που έκλεισε μπροστά την περίοδο με 68-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αρμάνι ξέφυγε με 85-80 στο 37', η Κανάρια μείωσε στον πόντο στα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 87-86, ο Μίτσοφ ήταν εύστοχος από την γραμμή και έκανε το 89-86 στα 12 δευτερόλεπτα για την Αρμάνι και στην τελευταία επίθεση των Ισπανών ο Έρικσον ισοφάρισε με τρίποντο σε 89-89. Ο Νάναλι δεν κατάφερε να βρει στόχο και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Αρμάνι με τον Νάναλι να την οδηγεί μπήκε μπροστά 105-101 στα 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως ο  Έρικσον και πάλι μείωσε με τρίποντο 105-104 στα 6 δευτερόλεπτα. Ο Νάναλι κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στη μια από τις δύο βολές και ο Έρικσον δεν κατάφερε να βρει στόχο για τη νίκη με αποτέλεσμα η Αρμάνι να φύγει νικήτρια με 106-104 από την Ισπανία.

Καθοριστικός παράγοντας στο ντεμπούτο του ο Νάναλι με 22 πόντους, όπως και ο Τζέημς που σημείωσε 22, αλλά και ο Μίτσοφ που σκόραρε 24 για την Αρμάνι. Για την Γκραν Κανάρια ο Έρικσνο σημείωσε 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 46-39, 67-68, 89-89, 104-106