Διασυρμός για Ολυμπιακό στα Κανάρια και τώρα...τρέχει!

Written by  Μαρ 22, 2019

Ο Ολυμπιακός στην ουσία δεν πάτησε το παρκέ στα Κανάρια Νησιά, ήταν αγνώριστος σε σχέση με την αναμέτρηση της Τρίτης απέναντι στην Μπάγερν και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια 90-67 από την Γκραν Κανάρια γράφοντας μια μαύρη σελίδα στην ιστορία του.

Αυτή η ήττα βάζει τους ερυθρόλευκους σε μπελάδες, καθώς πλέον θα χρειαστεί το 2/2 στο ΣΕΦ με Ζαλγκίρις και Νταρουσάφακα αν θέλει να είναι εντός πλέι οφ, όμως δεν είναι απόλυτα στο δικό του χέρι η 6η θέση που πριν την αναμέτρηση φάνταζε με 3/3 να την έχει δεμένη. Βέβαια όλα θα ξεκαθαρίσουν και στα αυριανά παιχνίδια της Αρμάνι με τον Παναθηναϊκό και της Μπασκόνια με την Ρεάλ για το πως κρατούν την τύχη στα χέρια τους οι ερυθρόλευκοι.

Οι κακές επιλογές στην επίθεση, η αστοχία, αλλά κυρίως η κακή αμυντική λειτουργία που είχαν οι ερυθρόλευκοι, οδήγησε την Γκραν Κανάρια στο να στήσει ένα εύκολο πάρτι, να διαλύσει τον Ολυμπιακό και να φτάσει σε μια μεγάλη για την ιστορία της νίκη με 90-67.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Γκος, Ουέμπερ, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ.

Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε για την Γκραν Κανάρια με τρίποντο του Ραμπασέντα, ενώ ένας πρώην ερυθρόλευκος ο Στρόμπερι έκανε το 6-0 για τους Ισπανούς στο 2’. Ο Ολυμπιακός μπήκε με 0/4 σουτ στα πρώτα τρια λεπτά, ενώ η Γκράν Κανάρια εκτελούσε με τον Στρόμπερι για το 9-0 στι 3’, έχοντας 3/4 τρίποντα αναγκάζοντας άμεσα τον Ντέιβιντ Μπλατ σε τάιμ άουτ.

Το πρώτο καλάθι ήρθε με τον Ουέμπερ για τον Ολυμπιακό για το 9-2, όμως ο Μπάλβιν απάντησε άμεσα για το 11-2 στο 4’.

Το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να είναι πίσω με 11-4, έχοντας 2/10 σουτ. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Πρίντεζης και ο Ουέμπερ μείωσαν ακόμη περισσότερο σε 11-8, με τους ερυθρόλευκους να τρέχουν σερί 6-0 με τον Γουίλι να το διακόπτει για το 13-8 και τον Λεντέι να γράφει στο 7’ το 13-10.

Η Γκράν Κανάρια έδειχνε όμως να μην έχει στοπ επιθετικά και στο 8’ πήρε εκ νέου διαφορά με 17-10. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου οι Ισπανοί ήταν μπροστά με 19-14 με τον Τουπάν να μειώνει στους τρεις 19-16 κλείνοντας έτσι το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσε σε 21-18 στο 12’ , όμως τόσο αμυντικά όπου είχε πολλά κενά, όσο και επιθετικά που δεν μπορούσε να βρει δυνατές επιλογές, έδωσε τη δυνατότητα στην Γκραν Κανάρια να κάνει το παιχνίδι της με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να φτάσουν σε διψήφια διαφορά στο 16’ (31-21) και στο 17’ να είναι στο +11 (35-24) δείχνοντας πως το βράδυ στο νησί θα είναι δύσκολο για τους ερυθρόλευκους. Ο Ολυμπιακός σε 17 λεπτά αγώνα είχε τραγικά ποσοστά με συνολικά 9/30 σουτ.

Η διαφορά στο 18’ ανέβηκε ακόμη περισσότερο με τον Στρόμπερι να κάνει το 38-24. Ο Γκος μετά το τάιμ άουτ του Ντέιβιντ Μπλατ μείωσε σε 38-26, όμως ο Στρόμπερι φτάνοντας τους 11 πόντους στο 19’ έκανε το 40-26. Ένα καλάθι του Πρίντεζη και ένα του Μιλουτίνοφ έκλεισαν το ημίχρονο με τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ με 40-30.

Ο Ολυμπιακός είχε πρώτο σκόρερ στο ημίχρονο τον Γκος με 7 πόντους όμως τα ποσοστά της Ελληνικής ομάδας ήταν τραγικά με 11/25 δίποντα (44%) και 1/10 τρίποντα (10%).

Το πρόβλημα στην άμυνα δεν διορθώθηκε για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είδε την Γκράν Κανάρια να ξεκινά όπως άνοιξε την αναμέτρηση με σερί 9-0 στο τρίτο δεκάλεπτο και η διαφορά να εκτοξεύεται στο +19 (49-30) στο 22’ και με βάση την εικόνα των ερυθρόλευκων μέχρι εκείνο το σημείο φάνταζε αδύνατο να υπάρχει επιστροφή από μια ήττα που θα ήταν καταστροφική.

Ο Τουπάν με τρίποντο ήταν αυτός που ξεκλείδωσε επιθετικά τον Ολυμπιακό στο 23’ για το 49-33, όμως η άμυνα ήταν πολύ χειρότερη από την επίθεση, και με τον Έρικσον η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο +19 (52-33). Η διαφορά στο 24’ πάτησε τους 20πόντους (54-34), ενώ το καλάθι του Τουπάν ήταν αυτό έδωσε το σκορ του πρώτου πενταλέπτου στο δεύτερο ημίχρονο για το 54-36. Ο Τουπάν συνέχισε να παλεύει για την ανατροπή και με τρίποντο μείωσε σε 54-39. Οι Ισπανοί όμως έβρισκαν εύκολους τρόπους στην άμυνα του Ολυμπιακού, ώστε να σκοράρουν και στο 27’ η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο +19 (60-41).

Ο Ολυμπιακός παρουσίαζε εικόνα διάλυσης, το μπάσκετ που παρουσίαζε ήταν κακό και η Γκράν Κανάρια είχε στήσει το δικό της πάρτι κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +23 (69-46) και ουσιαστικά κλειδώνοντας τη νίκη.

Στο 33’ η διαφορά παρέμενε ψηλά με την Γκράν Κανάρια να προηγείται με 72-53, ενώ στο 35’ οι Ισπανοί ανέβασαν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους κάνοντας το 77-54. Ο Ουέμπερ με τέσσερις πόντους έκανε το 77-58, όμως η Γκράν Κανάρια έβρισκε εύκολα απάντηση, καθώς ο Έρικσον με δύο αναπάντητα τρίποντα έκανε το 83-58 και ο Πάουλι στο 37’ ανέβασε τη διαφορά στο +27 (85-58).

Ο Ολυμπιακός δίχως ψυχολογία σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο περίμενε υπομονετικά το τέλος της αναμέτρησης γνωρίζοντας την ήττα με 90-67, ενώ στο 39' η διαφορά έφτασε στο +29 (90-61).

Πρώτος σκόρερ για την Γκράν Κανάρια ο Έρικσον με 24 πόντους και 6 τρίποντα, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Ουέμπερ σημείωσε 13.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-30, 69-46, 90-67