Η Αναντολού Εφές απέκλεισε την Αρμάνι!

Written by  Απρ 04, 2019

Η Αναντολού Εφές έπαιξε για την ιστορία της και, παρά την ηρωική προσπάθεια της Αρμάνι Μιλάνο να κάνει την ανατροπή της τελευταίας στιγμής, επικράτησε με 101-95 έπειτα από ένα θεαματικό παιχνίδι και έκοψε κάθε ελπίδα της ιταλικής ομάδας για πρόκριση στα play off.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους διαφορά, αλλά στο τέλος κατέρρευσαν υπό… το βάρος της ευθύνης με την τουρκική ομάδα να βγάζει την ποιότητά της και να παίρνει τη νίκη που τη φέρνει με τελικό απολογισμό 20-10 στην 4η θέση από την οποία θα υποδεχθεί την Μπαρτσελόνα με πλεονέκτημα έδρας και την Αρμάνι να αποκλείεται με απολογισμό 14-16.

Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, όπου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, η Αρμάνι πήρε μια μικρή διαφορά (12-18), αλλά η Εφές απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0, προηγήθηκε με 24-18 και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 4 πόντων (24-20.

Η Αρμάνι μπήκε καλύτερα και στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (26-29), ενώ σουτάροντας με σταθερά καλά ποσοστά από την περιφέρεια, έχτισε μια καλή διαφορά (31-40), που την οδήγησε στο ημίχρονο να προηγείται με +11 (42-53) χάρη σε τρίποντο στην εκπνοή του Μάικ Τζέημς.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν το +13 (42-55) με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά η Εφές απάντησε με σερί 12-0 για να μετατρέψει το 48-61 του 23’ σε 60-61, ενώ πέρασε μπροστά και με +5 (71-66) πριν η περίοδος λήξει με 74-69 με ένα συνολικό επιμέρους 32-16.

Ήταν πλέον η σειρά των γηπεδούχων να πάρουν μια διαφορά (80-71), αλλά η Αρμάνι δεν τα παράτησε, μείωσε στο καλάθι (86-84) και τα τελευταία λεπτά πήραν έντονο ενδιαφέρον.

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να φτάσουν στη νίκη με 101-95 που δεν αλλάζει την δική τους βαθμολογική κατάσταση, αλλά, αντίθετα, ήταν καταστροφικό για την ιταλική ομάδα που αποχαιρετά τη διοργάνωση.

Ο Βασίλιε Μίσιτς έκανε εξαιρετικό παιχνίδι με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Ροντρίκ Μπομπουά είχε 14 πόντους με 3 ασίστ, ο Κρούνοσλαβ Σίμον πρόσθεσε 14 πόντους, όσους και ο Τίμπορ Πλάις, ενώ ο Αντριέν Μερμάν τελείωσε με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Αρμάνι που πήγε στην Κωνσταντινούπολη για να παίξει τα… ρέστα της, αλλά δεν τα κατάφερε, ο Μάικ Τζέημς είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Νεμάνια Νέντοβιτς 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μιντάουκας Κουζμίνσκας σημείωσε 14 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο ΚάλεμπΤαρσέφσκι είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Τζέημς Νάναλι 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-53, 74-69, 101-95