Ματσάρα στην Πόλη και νίκη στην παράταση για την Εφές

Written by  Οκτ 11, 2019

Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε στην Πόλη, όπου η Αναντολού Εφές επικράτησε στην παράταση της Άλμπα Βερολίνου με 106-105 (κ.α. 95-95) και πήρε έστω και με αυτόν τον τρόπο την πρώτη της νίκη στην φετινή διοργάνωση.

Η περσινή φιναλίστ δεν έχει ξεκινήσει καλά την προσπάθεια να συνεχίσει την επιτυχημένη περσινή παρουσία της, ωστόσο, πήρε την πρώτη της νίκη μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι  που σίγουρα θα μνημονεύεται μέχρι το τέλος της περιόδου.

Η Άλμπα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκε με 5-10, με την Εφές να αντιδρά και να μένει κοντά στο σκορ και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο σε ένα χορταστικό πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε την τουρκική ομάδα να έχει οριακό προβάδισμα με 27-25.

Ένα μικρό προβάδισμα προσπάθησε η Εφές να δημιουργήσει με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου (34-30), αλλά η γερμανική ομάδα έμεινε κοντά και εξακολουθούσε να απειλεί, με τους γηπεδούχους να χρειάζονται περίπου 7’ για να φτάσουν στο μεγαλύτερο προσπέρασμα (41-36) και το ημίχρονο τους βρήκε να προηγούνται με 43-40.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν στο τέλος της περιόδου να πάρουν το προβάδισμα με 69-72.

Η γερμανική ομάδα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και, μάλιστα έφτασε και το +6 (77-83), δείχνοντας αποφασισμένη να κάνει τη ζημιά στην Εφές, που, ωστόσο, μείωσε και πέρασε μπροστά με 89-88 πριν η αναμέτρηση οδηγηθεί σε δραματικό φινάλε.

Με δυο βολές του Σίβα η Άλμπα ισοφάρισε σε 95-95 στα 54’’, οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη και το σουτ του Λάρκιν στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο, με συνέπεια το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Και εκεί, η αγωνία ήταν διάχυτη, με την Εφές να παίνει προβάδισμα 100-95 και να δείχνει να ελέγχει την εξέλιξη του παιχνιδιού, αλλά η Άλμπα μείωσε ξανά στον πόντο και στα τελευταία δευτερόλεπτα η τουρκική ομάδα έδειξε ψυχραιμία στις βολές, παίρνοντας την μεγάλη νίκη με 106-105.

Κορυφαίος του παρκέ ο Σέιν Λάρκιν με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, που μαζί με τον Βασίλιε Μίσιτς που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με double-double και 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 4 κλεψίματα, ηγήθηκαν της μεγάλης τουρκικής νίκης. Ο Μπράιαντ Ντάνστον πρόσθεσε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τίμπορ Πλάις 16 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Άλεκ Πίτερς 12 πόντους, ενώ από την Άλμπα, ο Ρόκας Γκερντάιτις είχε 21 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Λούκε Σίκμα 15 πόντους με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Τάιλερ Κάβανο 14 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Νιλς Γκίφι 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 43-40, 69-72, 95-95, 106-105 (παρ.)