Δύσκολα η Αρμάνι την πρώτη νίκη με Ζαλγκίρις

Written by  Οκτ 12, 2019

Η Αρμάνι Μιλάνο  δυσκολεύθηκε πάρα πολύ απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας, όμως, τελικά πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με 85-81 και ετοιμάζεται για την επίσκεψή της στο ΟΑΚΑ για την επόμενη αγωνιστική.

Η ιταλική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, προηγήθηκε νωρίς με 8-0, έφτασε σε διψήφια διαφορά (20-4) και ολοκλήρωσε ένα καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο με μια εξαιρετική αμυντική επίδοση (23-7), όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την Ζαλγκίρις να ξεκινά στην δεύτερη περίοδο με σερί 10-0 για να μειώσει σε 23-17 και να προσπαθήσει να επανέλθει, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει με την Αρμάνι να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα 43-36.

Με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου, η Αρμάνι ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-41), με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να επιστρέφει ξανά και να μειώνει στο τέλος της περιόδου σε 64-59.

Για μια ακόμα φορά η Αρμάνι πήγε σε διψήφιο προβάδισμα (73-63) αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 για να μειώσουν σε 73-70 και να πιέσουν για την ανατροπή κάτι που σχεδόν τα κατάφεραν, αφού μείωσαν στο καλάθι στα 25΄΄ πριν τη λήξη.

Η Αρμάνι, όμως, ήταν ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα και κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη με 85-81, αφήνοντας την Ζαλγκίρις χωρίς νίκη μετά από δύο αγωνιστικές.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 17 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της Αρμάνι, που είχε επίσης τον Τζεφ Μπρουκς με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, τον Βλαντιμίρ Μίτσοφ με 13 πόντους και τον Λουίς Σκόλα με 11 πόντους 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Ζαλγκίρις, ο Τόμας Γουόλκαπ είχε 19 πόντους με  4 ριμπάουντ, ο Μάριους Γκριγκόνις σημείωσε 13 πόντους και ο Λούκας Λεκαβίτσιους 11 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-36, 64-59, 85-81