Έκανε «σεφτέ» με Βιλερμπάν η Βαλένθια

Written by  Νοε 01, 2019

Την πρώτη της νίκη έπειτα από μια σειρά συνεχόμενων ηττών πέτυχε η Βαλένθια, που επικράτησε δύσκολα στο ντέρμπι των «νεοφώτιστων» της Βιλερμπάν με 81-72.

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-3, αλλά η Βιλερμπάν δεν πανικοβλήθηκε, έμεινε στο παιχνίδι και πέρασε μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 16-18.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και δεν μπορούσε καμία να ξεφύγει, με την Βαλένθια να διατηρεί οριακά προβαδίσματα σε ολη τη διάρκεια και του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά και πάλι η Βιλερμπάν ήταν αυτή που με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου προηγήθηκε με μόλις έναν πόντο (35-36).

Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε με 38-41, αλλά η Βαλένθια απάντησε με σερί 6-0 για να περάσει μπροστά με 44-41 και κατάφερε αυτή τη φορά να διατηρήσει αυτό το μικρό της προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, που την βρήκε να προηγείται με 56-52.

Η Βαλένθια άρχισε να εδραιώνει ένα προβάδισμα, φτάνοντας για πρώτη φορά το +10 (70-60), κάτι που της έδωσε τον αέρα να φτάσει μέχρι το τέλος και να πάρει την πρώτη της νίκη, αφήνοντας την γαλλική ομάδα στο 3-3.

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς σημείωσε 13 πόντους με 8 ριμπάουντ, με τον Γκιγιόμ Βιβές να έχει 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από την Βιλερμπάν, ο Λίβιο Ζαν-Σαρλ σημείωσε 20 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Αντουάν Ντιό 17 πόντους με 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-36, 56-52, 81-72

Φωτό: euroleague.net