Η Βαλένθια νίκησε Ζενίτ και ξεκόλλησε από τον πάτο

Written by  Νοε 20, 2019

Η Βαλένθια επικράτησε στο ντέρμπι των ουραγών της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 94-90 και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις, ανεβαίνοντας στο 3-6, με την ρωσική ομάδα να μένει στον πάτο της βαθμολογίας με 2-7.

Οι δυο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά, έχοντας χαμηλή επιθετική παραγωγή στα πρώτα λεπτά και πήγαν πόντο πόντο μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με έναν πόντο για το 15-16.

Η Ζενίτ διατηρούσε μικρά προβαδίσματα (18-22), με τους γηπεδούχους να μένουν κοντά μέχρι τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όταν η ρωσική ομάδα πήρε ανά κεφάλι με 33-38.

Με τρίποντο του Πονγκρασόφ, η Ζενίτ προηγήθηκε με 33-41 και πήρε σημαντικό προβάδισμα, ενώ έφτασε ακόμα και το +11 (46-57), με την Βαλένθια να καταφέρνει να μειώσει στο τέλος τους τρίτου δεκάλεπτου σε 57-63.

Με δύναμη αό την άμυνά της, η Βαλένθια άρχισε να καλύπτει την διαφορά και έφτασε στην ισοφάριση σε 71-71, ενώ πέρασε μπροστά και δημιούργησε διαφορά (78-72), που της έδωσε ασφάλεια για να φτάσει μέχρι το τέλος και την νίκη με 94-90.

Ο Αλμπέρτο Αμπάλδε ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ο Τζόρνταν Λόυντ σημείωσε 17 πόντους με 4 ασίστ, ο Μάικ Τόμπι είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Γκιγιέμ Βιβές σημείωσε 10 πόντους για την Βαλένθια.

Για την Ζενίτ, ο Γουίλ Τόμας και ο Άλεξ Ρένφρο είχαν από 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-38, 57-63, 94-90