Επίδειξη ισχύος με Μακάμπι και κορυφή για Μπαρτσελόνα

Written by  Νοε 22, 2019

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε στο δεύτερο ημίχρονο την Μακάμπι Τελ Αβίβ με κορυφαίο τον Νίκολα Μίροτιτς με 96-73 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου συγκατοικεί με την Αναντολού Εφές με ρεκόρ 8-2.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να δείχνει ικανή να κάνει τη ζημιά, όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να πατούν… γκάζι και με εκπληκτικό δεύτερο μέρος και επιμέρους σκορ 53-27 να φτάνουν σε μια άνετη νίκη και την κορυφή στην βαθμολογία, με την «ομάδα του λαού» να υποχωρεί στο 6-4.

Παρά το αρχικό 7-2 της Μπαρτσελόνα, η Μακάμπι έμεινε κοντά στο σκορ, με τις δυο ομάδες μα συμβαδίζουν μέχρι το τέλος της περιόδου που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-18.

Με τρίποντο του Αμπρίνες η Μπαρτσελόνα έφτασε για πρώτη φορά το +6 (24-18), αλλά η Μακάμπι απάντησε με σερί 12-0 για να προηγηθεί εκείνη με 24-30 και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 43-46.

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική, με το σκορ να είναι ισόπαλο μέχρι το 25’ (55-55) και την Μπαρτσελόνα να αναλαμβάνει πλήρως τα ηνία, αφού με σερί 14-2 έφτασε το +12 (69-57) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 74-66.

Η τελευταία περίοδος ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων, που είχαν εγκλωβίσει πλήρως την Μακάμπι και με εκπληκτικό σερί 16-2 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +22 (90-68), καθαρίζοντας ολοκληρωτικά την υπόθεση – νίκη. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 26 πόντους (96-70), με το τελικό 96-73 να πιστοποιεί την εικόνα που έδειξαν οι δυο ομάδες στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο κορυφαίος της αγωνιστικής με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Κόρι Χίγκινς είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Άλεξ Αμπρίνες με τον Κάιλ Κούριτς πρόσθεσαν από 12 πόντους, ενώ για την Μακάμπι ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 15 πόντους, ο Τζον Ντιμπαρτολομέο 13 και ο Σκότι Γουίλμπεκιν 11 πόντους με 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-46, 74-66, 96-73