Κυρίαρχη στην Πόλη και στην βαθμολογία η Εφές

Written by  Δεκ 12, 2019

Η Αναντολού Εφές είναι η απόλυτη κυρίαρχος μέχρι στιγμής στην Turkish Airlines Euroleague κάτι που επιβεβαίωσε και στο τουρκικό ντέρμπι με την Φενερμπαχτσέ, της οποίας επικράτησε με 81-73 και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας με 11-2, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να βλέπει το σερί της να τερματίζει και να χάνει πάλι έδαφος, μένοντας στο 5-8.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με έμφαση στις άμυνες και προσπαθούσαν να εντοπίσουν τα τρωτά σημεία η μία της άλλης, με την Εφές να προηγείται με 7-12 στο 5’ και την Φενέρ να μένει κοντά και να προηγείται στο τέλος της περιόδου με τρίποντο του Ντατόμε για το 22-20.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν, την Φενέρ να προηγείται με 33-30 και το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο με 38-38.

Η Εφές ήταν εκείνη που επέβαλε τον ρυθμό της με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου, καθηλώνοντας με την πιεστική της άμυνα τους γηπεδούχους, πήρε αρχικά προβάδισμα με 41-46, έφτασε ακόμα και στο +12 (47-59) και προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 49-59.

Αν κάποιος περίμενε αντίδραση της Φενέρ, διαψεύστηκε από την εξέλιξη του ματς, με την Εφές να εκτοξεύει την διαφορά στους 17 πόντους (56-73) και έφτασε τελικά στη νίκη με 73-81.

Κορυφαίος της Εφές, ο Κρούνοσλαβ Σίμον, ο οποίος τελείωσε με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Σέιν Λάρκιν σημείωσε 20 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Σερτάκ Σανλί πρόσθεσε 15 πόντους στη νίκη της ομάδας του.

Από την Φενέρμπαχτσε, ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε 16 πόντους, ο Νάντο Ντε Κολό είχε 13 πόντους με 3 ασίστ, ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Λουίτζι Ντατόμε είχε 10 πόντους με 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 38-38, 49-59, 73-81

Φωτό: euroleague.net