Η Μπασκόνια έσπασε το σερί του Ερ. Αστέρα και… απειλεί την οκτάδα

Written by  Δεκ 12, 2019

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπασκόνια, πέρασε από το Βελιγράδι, επικρατώντας με 72-64 του Ερυθρού Αστέρα, σταματώντας το σερί του τις τελευταίες αγωνιστικές και ανέβηκε στο 6-7 μένοντας μόλις μία νίκη πίσω από την 8η θέση που οδηγεί στα play off.

Η Μπασκόνια είχε καθαρό μυαλό και σωστή κυκλοφορία της μπάλας και πήρε προβάδισμα μετά το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, φτάνοντας στο 12-20 πριν το δεκάλεπτο την βρει να προηγείται με 14-20.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, κρατώντας χαμηλά τους γηπεδούχους και κατάφεραν να φτάσουν το +10 στο 17’ (22-32), όμως, στο διάστημα που απέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Ερ. Αστέρας έκανε σερί 9-0, μείωσε σε 31-32 και το παιχνίδι άρχισε και πάλι από την αρχή.

Δυνατά ξεκίνησε και η Μπασκόνια στο τρίτο δεκάλεπτο, κάνοντας σερί 10-2 για να προηγηθεί και πάλι με 9 πόντους (33-42) και έφτασε στην μέγιστη τιμή της διαφοράς μέχρι εκείνο το σημείο, με την λήξη της περιόδου, όταν και προηγήθηκε με 43-56.

Τα πάντα τελείωσαν στα πρώτα 3’ της τελευταίας περιόδου, όταν η Μπασκόνια ανέβασε τη διαφορά στο +19 (47-66) και έκτοτε δεν υπήρξε… επιστροφή με το τελικό 64-72 να της χαρίζει μια σημαντική νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

Ο Νικ Στάουσκας έκανε μεγάλο παιχνίδι επιθετικά με 22 πόντους, με τον Τόρνικε Σενγκέλια να έχει 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Λορένο Μπράουν είχε 20 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-32, 43-56, 64-72