Η Μακάμπι πήρε το ντέρμπι και εδραιώνεται στην τετράδα

Written by  Δεκ 12, 2019

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επικράτησε στην «ελληνική μονομαχία» του Δημήτρη Ιτούδη και η πληγωμένη από τους πολλούς τραυματισμούς Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειξε ότι διαθέτει μπόλικη ποιότητα και ταλέντο να φτάσει φέτος ψηλά, επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 90-80 και παρέμεινε μόνη στην 4η θέση της βαθμολογίας με 9-4, αφήνοντας την Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο 8-5.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα η αναμέτρηση, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, με την Μακάμπι να προηγείται με 17-14, αλλά η ΤΣΣΚΑ απάντησε με σερί 8-0 για να προηγηθεί με τη σειρά της με 17-22 και συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 9 πόντων (20-29).

Η ΤΣΣΚΑ ήλεγχε το παιχνίδι και έφτασε εύκολα στο +14 (30-44), με την Μακάμπι να βγάζει μια μικρή αντίδραση, μειώνοντας σε 42-48 και το ημίχρονο έκλεισε με την ρωσική ομάδα να προηγείται με 45-52.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν και είχαν προβάδισμα ασφαλείαε στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου (49-60), όμως, από το σημείο εκείνο και έπειτα, το παιχνίδι άλλαξε εντελώς, με την Μακάμπι να σφίγγει την άμυνά της, να απαντά με σερί 13-0 για να προηγηθεί με 62-60 και η περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 66-64.

Η Μακάμπι ήταν εκείνη που πήρε πλέον τα ηνία της αναμέτρησης, φτάνοντας με τρίποντο του Έισι το +8 (72-64), με την ΤΣΣΚΑ να ισοφαρίζει σε 80-80 και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα τελευταία 2’ λεπτά του παιχνιδιού.

Στο διάστημα αυτό, ωστόσο, η Μακάμπι έτρεξε σερί 10-0 και έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη μ 90-80 που την φέρνει μόνη στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Οθέλο Χάντερ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ελάιζα Μπράιαντ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα ξεχώρισαν από την Μακάμπι, ενώ για την ΤΣΣΚΑ, ο Μάικ Τζέημς είχε 22 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Κάιλ Χάινς είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Γιάνις Στρέλνεικς σημείωσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 45-52, 66-64, 90-80