Ζορίστηκε, αλλά παρέμεινε στην κορυφή η Εφές

Written by  Δεκ 17, 2019

Η Αναντολού Εφές τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει την νίκη με 74-68 και παρέμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με 12-2, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να συνεχίζει τον κατήφορο, μένοντας στο 3-11.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ, πριν η Εφές αρχίσει να παίρνει μια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 9 πόντους (15-24), με την οποία έκλεισε και το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενη με 17-26.

Η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε δυνατή και αποτελεσματική άμυνα, μείωσε σταθερά και έφτασε στην ισοφάριση (32-32), ενώ κατάφερε να περάσει και μπροστά με 35-34, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου (43-42).

Με σερί 7-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Εφές προηγήθηκε με 43-49 και, παρά την πίεση των γηπεδούχων, κατάφερε να παραμείνει μπροστά μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, με την Ζαλγκίρις, ωστόσο, να έχει μειώσει σε 53-55 και η τελευταία περίοδος να προμηνύεται πολύ ενδιαφέρουσα.

Η Εφές, παρ’ όλα αυτά, μπήκε καλύτερα, προηγήθηκε με 57-64 και πήρε… θάρρος για την συνέχεια, με την Ζαλγκίρις να προσπαθεί να μειώσει, να φτάνει μέχρι το 65-68, αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο, με το τελικό 68-74 να διατηρεί την τουρκική ομάδα στην κορυφή.

Ο Βασίλιε Μίσιτς με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τίμπο Πλάις με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ροντρίκ Μπομπουά με 16 πόντους ηγήθηκαν της Εφές, ενώ από την Ζαλγκίρις, ο Τζοκ Λαντέιλ είχε 16 πόντους, ο Εντγκάρας Ουλανόβας 14 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Μαρτίνας Γκέμπεν 11 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 43-42, 53-55, 68-74