9η συνεχόμενη νίκη για Ρεάλ, 5 σερί ήττες η Αρμάνι

Written by  Δεκ 17, 2019

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει τις καλές τις εμφανίσεις και διεύρυνε το σερί της, φτάνοντας στο 11-3 και την 9η συνεχόμενη νίκη της, αφού επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 76-67, με την ιταλική ομάδα που ξεκίνησε εντυπωσιακά, να μετρά πλέον 5 συνεχόμενες ήττες.

Η ιταλική ομάδα, παρ’ όλα αυτά, ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και αιφνιδίασε παίρνοντας προβάδισμα με 10-17, με την Ρεάλ να προσπαθεί να συμμαζέψει την διαφορά και να το καταφέρνει, αφού το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-21.

Η Αρμάνι εξακολουθούσε να βρίσκεται σε καλό βράδυ και με τον Μίτσοφ να παίρνει το παιχνίδι πάνω του, έκανε σερί 10-0, για να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (24-37) και να κλείσει το ημίχρονο με ένα σημαντικό προβάδισμα 30-39.

Η κατάσταση άλλαξε θεαματικά με το ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου, με την Ρεάλ να μπαίνει με το μαχαίρι στα… δόντια, να σφίγγει τρομακτικά την άμυνά της και κατάφερε να γυρίσει πολύ γρήγορα την κατάσταση, περνώντας μπροστά έπειτα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού με 49-48 και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (54-52).

Στην τελευταία περίοδο, η Ρεάλ έδειξε να έχει βρει πλέον ρυθμό, άρχισε να δημιουργεί μια διαφορά, έφτασε το +9 (72-63) και τελικά έφτασε στην δύσκολη νίκη με 76-67, συνεχίζοντας το σερί της.

Ο Άντονι Ράντολφ ήταν πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας» με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τζόρνταν Μίκι τελείωσε με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γκάμπριελ Ντεκ είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο τελείωσε το παιχνίδι με 7 ποντους, 2 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Για την Αρμάνι, ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ σημείωσε 22 πόντους και ο Λουίς Σκόλα 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 30-39, 54-52, 76-67

Φωτό: euroleague.net